Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Do „Ulicy Sezamkowej” dołączają postaci pochodzenia Rohingya

Nowe muppety pojawią się w programach skierowanych do dzieci żyjących w największym na świecie obozie dla uchodźców, który położony jest w Bangladeszu.
.get_the_title().

Ludność Rohingya stanowi w Birmie muzułmańską mniejszość i od lat jest w kraju obiektem brutalnych prześladowań. Od 2017 roku ponad 700 tys. Rohingya uciekło do sąsiedniego Bangladeszu, znajdując schronienie w największym na świecie obozie dla uchodźców w Cox Bazar. Szacuje się, że około połowa z przebywających tam osób to dzieci. Według organizacji pozarządowych, z uwagi na ograniczenia w dostępie do pomocy humanitarnej spowodowane pandemią koronawirusa, młodzi uchodźcy jeszcze częściej padają ofiarami przymusowych małżeństw czy handlu ludźmi.

Twórcy telewizyjnego programu edukacyjnego „Ulica Sezamkowa” postanowili więc dotrzeć do młodych Rohingya i pomóc w popularyzacji nauki.

W tym celu stworzyli dwie nowe postacie – należących do grupy Rohingya sześcioletnich bliźniaków Noor i Aziza. Razem z innymi znanymi wcześniej bohaterami programu, takimi jak Elmo, Noor i Aziz przybliżą młodym widzom nie tylko zagadnienia z zakresu matematyki czy geografii, ale informować też będą o sprawach związanych z funkcjonowaniem społeczeństwa czy zdrowiem emocjonalnym.

Zdjęcie: Sesame Workshop

Pojawienie się nowych postaci „Ulicy Sezamkowej” stanowi niezwykłe wydarzenie, bowiem większość dzieci pochodzenia Rohingya po raz pierwszy zobaczy w mediach bohaterów, którzy wyglądają i mówią tak jak oni.

Noor i Aziz są głęboko zakorzenieni w bogatych tradycjach Rohingya. Udało się to osiągnąć dzięki rozległej pracy badawczej twórców programu oraz rozmowom z przedstawicielami tej grupy etnicznej. Producenci „Ulicy Sezamkowej” sądzą, żemłodzi uchodźcy potrzebują tego typu nauki przez zabawę jak nigdy wcześniej.

Inicjatywa skierowana do dzieci Rohingya nie jest jedyną tego rodzaju. Twórcy „Ulicy Sezamkowej” w podobny sposób dotarli między innymi do młodych uchodźców z Syrii. W programie pojawili się również inni specjalni goście, tacy jak muppety tłumaczące dzieciom sytuację osób żyjących z HIV, autyzmem czy borykających się z kryzysem bezdomności.

Zdjęcie główne: Sesame Workshop
Tekst: AD

SPOŁECZEŃSTWO