Dzięki stronie Who Owns What nowojorscy lokatorzy będą mogli sprawdzić, kto jest prawdziwym właścicielem wynajmowanych przez nich mieszkań

Ta wiedza może pomóc najemcom w skuteczniejszej walce o swoje prawa.
.get_the_title().

Jak ujawnić ukrytych właścicieli nieruchomości i przeciwdziałać złym praktykom powszechnym na rynku najmu? Mieszkańcom Nowego Jorku pomaga w tym strona internetowa Who Owns What, która ujawnia informacje na temat własności budynków, wykorzystując otwarte dane. Dzięki temu najemcy, decydenci i członkowie organizacji lokatorskich mogą z większą łatwością reagować na problematyczne zachowania właścicieli.

Who Owns What to jedno z kilku narzędzi cyfrowych stworzonych przez organizację non-profit JustFix.nyc w celu wzmocnienia pozycji najemców w mieście. Wystarczy wpisać adres budynku w dostępnej na stronie wyszukiwarce, a otrzymamy informacje o właścicielu i inne przydatne dane.

To rozwiązanie jest dużo wygodniejsze niż przekopywanie się przez oficjalne miejskie czy stanowe portale.

Zdjęcie: Isaac Sloman / Unsplash

Powszechną praktyką, nie tylko w Nowym Jorku, jest celowe tworzenie spółek do zarządzania jednym budynkiem. Za ich szyldami kryją się właściciele dostępnych na rynku lokali, jednak kontakt z nimi jest często utrudniony lub wręcz niemożliwy. Algorytm, który stoi za Who Owns What, pobiera w czasie rzeczywistym dane rejestracyjne z miejskiego Departamentu Konserwacji i Rozwoju Mieszkalnictwa (HPD), aby zweryfikować około 170 tys. budynków mieszkalnych w poszukiwaniu informacji o zarejestrowanych właścicielach. Gdy narzędzie natrafi na anonimową spółkę, zbiera dane kontaktowe jej przedstawiciela, a następnie przeszukuje inne rejestry HPD w celu znalezienia dodatkowych nieruchomości powiązanych z tą osobą.

Narzędzie pobiera również dane o naruszeniach, skargach, działkach podatkowych, eksmisjach, zwolnieniach podatkowych oraz informacje o zamrożeniu stawki czynszu miejskiego.

JustFix stworzył też szereg innych przydatnych narzędzi dla najemców, wykorzystując otwarte dane, wiedzę ekspertów i technologiczne know-how. Lokatorzy mogą na przykład liczyć na pomoc w wysłaniu listu z prośbą o przeprowadzenie koniecznych napraw lub sprawdzenie historii czynszów w ich mieszkaniach, co jest niezbędne, aby zakwestionować podwyżkę czynszu lub nielegalne zawyżenie opłaty.

Zdjęcie główne: Daryan Shamkhali / Unsplash
Tekst: AD

SPOŁECZEŃSTWO