Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Eurostat ujawnił najnowszą listę najszczęśliwszych państw UE

Na którym miejscu znalazła się Polska?
.get_the_title().

Eurostat co roku mierzy poziom zadowolenia z życia mieszkańców państw członkowskich Unii Europejskiej. Posługuje się w tym celu skalą od 0 do 10, podczas badania zwracając również uwagę na to, co ankietowani myślą o przyszłości swoich krajów.

Najszczęśliwszym społeczeństwem w UE okazali się Austriacy, którzy osiągnęli wynik aż 8 punktów.

Co ciekawe, na podium znalazła się również Polska, a obok niej także Rumunia i Finlandia, z wynikiem 7,7 punktów. Badacze stwierdzili, że w przeciwieństwie do Austrii na poziom szczęścia Polaków miały wpływać inne czynniki niż zamożność – ich stopień wykształcenia, stabilna sytuacja rodzinna i finansowa oraz wiek. Najwyższy poziom szczęścia wykazały osoby mające od 16 do 29 lat, najniższy – badani powyżej 65 roku życia.

wyniki eurostat /fot. ec.europa.eu
fot. ec.europa.eu

Autorzy badania zwrócili również uwagę na występowanie różnic pomiędzy poszczególnymi krajami UE. Mieszkańcy północnych i niektórych zachodnich państw byli bardziej zadowoleni ze swojego życia niż mieszkańcy krajów bałtyckich. Bardziej nieszczęśliwe miały okazywać się także społeczeństwa z obszaru śródziemnomorskiego oraz terenów wschodnich.

Na drugim końcu zestawienia, wykazując najmniejszą satysfakcję, znalazły się Niemcy i Bułgaria z wynikiem 6,5 oraz 5,6 punktów.

Eurostat przypomina jednak, że te badania biorą pod uwagę głównie samoocenę badanych. Na przestrzeni czasu wynik może się więc znacząco zmienić.

Zdjęcie główne: Yingchou Han/Unsplash.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO