Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Gaduławka pomoże w walce z samotnością?

Taka ławka stanęła już w Krakowie. Pomysł jest prosty: siadasz i czekasz, aż dosiądzie się ktoś, kto ma ochotę na pogawędkę
.get_the_title().

’Jeśli masz ochotę na rozmowę, usiądź na tej ławce i poczekaj, aż ktoś się dołączy’ – takie hasło po polsku, hebrajsku i angielsku umieszczono na nowej ławce, która stanęła na krakowskim Kazimierzu, w sąsiedztwie Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Kraków.

Gaduławka jest polską odpowiedzią na projekt Happy to Chat Benches, którego inicjatorką jest Allison Owen Jone.

Gdy podczas spaceru po parku w Cardiff kobieta zobaczyła samotnego mężczyznę, pomyślała, że ten z radością by porozmawiał, jednak Allison nie miała odwagi, żeby do niego podejść. Tak wpadła na pomysł specjalnych ławek, które łączyłyby osoby chętne na pogawędkę z nieznajomymi.

Zdjęcie: gadulawka.pl

Do Polski inicjatywę sprowadził Krzysiek Sabuda z firmy Fulco System, która produkuje meble zewnętrzne i jest sponsorem projektu. Pomysłodawcy Gaduławki mają nadzieję, że ta krakowska będzie pierwszą z wielu, które pojawią się w przyszłości w całej Polsce. Na stronie internetowej Gaduławki każdy może zgłosić chęć postawienia nowej ławki w wybranej okolicy.

Ze statystyk wynika, że obecnie 1/3 dorosłych ludzi na świecie czuje się samotna, a w niektórych regionach odsetek ten wzrasta nawet do 50 proc.

Samotność często wiąże się z depresją i zaburzeniami funkcji poznawczych i uznawana jest za ukrytą pandemię. Najlepszym sposobem na walkę z nią są oczywiście osobiste kontakty z ludźmi, jednak w przesyconych technologią świecie jest o to często coraz trudniej. Może więc Gaduławki okażą się jednym ze sposobów na wyciągnięcie ludzi ze swoich baniek i promowanie większej interakcji z nieznajomymi?

Zdjęcie główne: Gaduławka / gadulawka.pl
Tekst: AD

SPOŁECZEŃSTWO