Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Holandia będzie finansować Polkom aborcje

Decyzja holenderskiego parlamentu jest reakcją na obowiązujący w Polsce niemal całkowity zakaz aborcji i niedawną śmierć ciężarnej Izabeli w szpitalu w Pszczynie.
.get_the_title().

W holenderskim parlamencie przyjęto większością głosów uchwałę o wykorzystaniu państwowych funduszy do pomocy polskim kobietom. Za finansowaniem Polkom aborcji zagłosowało 111 ze 150 członków izby.

Na podobny krok zdecydowała się już wcześniej Belgia.

W przypadku Holandii środki pochodzić będą z istniejącego już funduszu wykorzystywanego do wspierania wrażliwych grup społecznych za granicą. Do tej pory ze wsparcia korzystały wyłącznie osoby z krajów słabo rozwiniętych – Polska jest więc pierwszym europejskim krajem objętym pomocą.

Zdjęcie: Claudio Schwarz / Unsplash

’W niektórych częściach Europy wolność znajduje się pod silną presją represyjnego ustawodawstwa’ – przeczytać można w przyjętej przez holenderskich polityków uchwale.

Dokładne szczegóły wsparcia, takie jak sposób i wysokość finansowania, zostaną ustalone w ciągu najbliższych tygodni.

W Holandii aborcja na żądanie dozwolona jest do 22. tygodnia ciąży, a w przypadku przesłanek medycznych okres ten wydłużony jest do 24 tygodni. Zabieg jest bezpłatny dla mieszkańców kraju – osoby przyjeżdżające z zagranicy, by go dokonać, muszą zapłacić między 480 a 930 euro.

Zdjęcie główne: Manny Becerra / Unsplash
Tekst: AD

SPOŁECZEŃSTWO