Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak przyciągnąć pieniądze lub miłość? Praktyka manifestowania wraca do łask

Manifestowanie robi karierę na TikToku, ale sama praktyka jest o wiele starsza. Czy działa? To zależy.
.get_the_title().

Pamiętacie jeszcze książkę 'Sekret’ Rhondy Byrne, która jakieś 15 lat temu cieszyła się oszałamiającą popularnością? Poradnik polecała sama Oprah Winfrey, przełożony został na aż 50 języków i sprzedał się w ponad 30 mln egzemplarzy. Został także zekranizowany. W dużym skrócie książka mówiłą, że powinniśmy myśleć o tym, czego chcemy, a wtedy to dostaniemy. Brzmi trochę jak coelhizmy w duchu 'kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało Ci się to osiągnąć’? Pewnie tak. Ale źródło 'Sekretu’ bije gdzie indziej. Po pierwsze są nim poradniki takie jak 'The Science of Getting Rich’ Wallace’a Wattlesa, który na początku XX wieku uczył, w jaki sposób przyciągać do siebie bogactwo, oraz 'The Power of Positive Thinking’ Normana Peale’a. Z drugiej strony mamy nauki Heleny Bławatskiej, pochodzącej z Rosji okultystki i medium, która w latach 70. XIX wieku założyła Towarzystwo Teozoficzne.

Bławastka, wśród szeregu rzeczy których się podejmowała, spopularyzowała także pogląd, że myślenie o pewnych rzeczach sprawi, że pojawią się one w naszym życiu.

No dobrze, ale dlaczego wracamy Bławatskiej i do bestselleru sprzed ponad dekady? Bo praktyka opisana w 'Sekrecie’ to nic innego jak manifestowanie, które za sprawą pokolenia Z zalicza obecnie swój wielki powrót.

@marianvalenza Using water for #manifestation is so powerful! #newmoonmanifestation #lawofassumption #timelineshift #quantumjumping #quantumleap #energetics #LOA ♬ original sound – Manifestation & Lifestyle

W 2020 roku, gdy rozpoczęła się pandemia i lockdown, wyszukiwanie hasła 'manifestowanie’ w Google wzrosło aż o 60 proc. Na Instagramie pod hasztagami #manifest i #manifestation znajdziemy dziś 15 mln postów, na TikToku filmiki na ten temat mają ponad 9 mld wyświetleń, a Cara Delevigne powiedziała niedawno w wywiadzie, że 'manifestuje macierzyństwo’, kupując dziecięce ubranka.

W manifestowaniu chodzi z grubsza o to, że nasze myśli są energią, która jest w stanie wpłynąć na rzeczywistość – zmieniać ją i kreować.

Wystarczy głęboko wierzyć, by to, o czym myślimy, zmaterializowało się przed naszymi oczami. Oczywiście nie natychmiast, bo to nie są czary (to znaczy nie do końca). Po pierwsze manifestujemy w jakiejś konkretnej intencji – pieniędzy, miłości itd. – należy ją możliwie jak najmocniej sprecyzować, a potem poprosić wszechświat, by pomógł nam ją spełnić. Ale to nie znaczy, że możemy już spocząć na laurach – wręcz przeciwnie, sami też powinniśmy działać w kierunku spełnienia manifestowanego celu. I jeśli naprawdę w niego wierzymy, będziemy się ku niemu zbliżać, jednocześnie praktykując wdzięczność i zrywając z krępującymi nas uprzedzeniami. Jeszcze szczypta cierpliwości i efekt murowany, przynajmniej jeśli wierzyć przewodnikom duchowym rodem z TikToka, którzy rosną teraz jak grzyby po deszczu.

@mindmap_mentality Hey besties #fyp #manifestation #manifestingmethods #manifesting #spirituality ♬ Wadiyatalkinabeet – PDiddy

Dlaczego manifestowanie nieoczekiwanie powróciło z niebytu właśnie teraz? Ma to związek z pandemią i wywołaną przez nią traumą. Ludzie często po traumatycznych wydarzeniach zwracają się bowiem w kierunku wiary oraz spirytualizmu – tak było choćby po I wojnie światowej, także w Polsce, gdzie oszałamiającą karierę robił wówczas jasnowidz Stefan Ossowiecki.

Dziś zwracamy się jednak nie tyle w stronę zaświatów, co wszechświata i mocy pozytywnego myślenia.

Zresztą naukowcy potwierdzają, że pozytywne myślenie może prowadzić do poprawy naszego zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Niemniej jest i druga strona tego medalu, czyli toksyczna pozytywność, która sprawia, że wypieramy wszystko to, co uważamy za trudne i niewygodne.

Wiele osób deklaruje jednak, że manifestowanie zmieniło ich życie. I w sumie, jeśli tylko do myślenia życzeniowego dołożyły trochę pracy nad sobą i dążyły w kierunku realizacji postawionych celów, to trudno się dziwić. Trudno też się dziwić, że w czasach, kiedy astrologia stała się biznesem, którego wartość systematycznie rośnie, takie spoczywające dotychczas na obrzeżach new age’u praktyki wracają do łask.

@kingsoon4774 Money Curse Breaker. #magic #curse #breakthecurse #money #mantra #woketok #witchtok #manifest ♬ Money Mantra – King Soon

Tekst: NS

SPOŁECZEŃSTWO