Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak randkować, gdy nasze zdrowie psychiczne nie jest w najlepszym stanie?

Problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają coraz większą liczbę osób na całym świecie. Świadomość na ich temat wzrasta, jednakże rzadziej komentuje się wpływ chorób psychicznych na kwestie randkowania czy związków. Jakie porady można dać osobom zmagającym się z takimi zmartwieniami?
.get_the_title().

Każda osoba zmagająca się z problemami natury psychicznej powinna pamiętać, że nigdy nie zostanie pozostawiona z nimi sama. Niemal 1/4 populacji w Polsce zmaga się ze zróżnicowanymi chorobami psychicznymi. Dużo ludzi ukrywa je przed znajomymi czy bliskimi, chcąc stawić im czoła samemu. Ważnym aspektem jest wpływ wspomnianych dolegliwości na randkowanie oraz sferę miłosną człowieka. Jakie porady można dać osobie borykającej się z takimi problemami?

Nie czuj się zobligowany do dzielenia się swoimi problemami od razu

Choroby sfery psychicznej wciąż są napiętnowane. Wiele ludzi nie rozumie, że są one problemem, którego nie da się z dnia na dzień przezwyciężyć i uznają je za pewnego rodzaju obciążenie. Można nauczyć się z nimi żyć, jednak mogą nigdy do końca nie zniknąć. Nikt nie jest więc winien tłumaczyć się z zaburzeń innym oraz brać odpowiedzialność za własne zmartwienia. Problemy psychiczne nie są niczyją osobowością, a mogą przytrafić się naprawdę każdemu. Podstawą jest nauka jak sobie z nimi radzić.

Naucz się wyrozumiałości i cierpliwości

Relacje i związki zawsze działają w dwie strony. By móc radzić sobie z własnymi problemami, należy dowiedzieć się też o zmartwieniach drugiej połówki. W takiej sytuacji można stworzyć strefę stabilności i rutyny, stając się wspierającym partnerem. Wspomagaczem w tej kwestii mogą stać się zdrowe nawyki, wpływające pozytywnie na samopoczucie obydwu osób, czego przykładem jest medytacja. Inwestowanie w samorozwój połączone z pomocą bliskiej osobie jest kluczem do sukcesu.

Bliskość z drugą osobą /unsplash.com

Rozróżnij prawdziwe randkowanie od poszukiwania 'odwracacza’ uwagi

Wiele ludzi zmagających się z problemami psychicznymi, wkraczając do świata randek, poszukuje osób również cierpiących, zakładając, że będą mogli się nawzajem 'naprawić’. Jest to jedno z najbardziej mylnych założeń. W większości przypadków rodzą się wtedy toksyczne relacje, które mogą jedynie pogorszyć stan samopoczucia obydwu osób. Lepszą opcją randkowania jest poświęcenie czasu na znalezienie osoby, która może cię zainspirować, wyznaczyć wspólne zdrowe cele i dzielić taką samą ilość energii wkładaną w relację.

Nie bój się powiedzieć, że czujesz się słabo

Jeśli widać, że dana relacja dąży w dobrym kierunku i wciąż się rozwija, trzeba stać się otwartym na swoje uczucia. Szczerość w sferze uczuciowej jest często ciężkim tematem, ponieważ nikt nie chce jawić się w oczach drugiej osoby jako ciężar. Każdy z nas jest jednak człowiekiem i każdy miewa gorsze dni. Wpajana od dziecka mantra o byciu wiecznie szczęśliwym, została zburzona przez faktycznie otaczający nas świat oraz zderzenie się z wewnętrznymi problemami. O wiele większą moc sprawczą ma podzielenie się swoimi odczuciami z drugą osobą, dające pole do szczerej rozmowy niż okłamywania się wzajemnie.

Spróbuj randek na trzeźwo

Spotkania dorosłych w dużej ilości opierają się na wspólnym spożywaniu alkoholu. Picie wpływa jednak wyjątkowo negatywnie w połączeniu ze zmaganiem się z problemami psychicznymi i randkowaniem. Coś, co może wydawać się jedynie rozluźnieniem, często doprowadza do zakończenia kolejnej nieudanej randki. Jeżeli przechodzi się w życiu przez ciężkie chwile, lepszą formą spotkania i poznania się jest wspólne wyjście do kina, na koncert czy nawet na spacer. Randki na trzeźwo dają wbrew pozorom więcej swobody przy nawiązywaniu nowego kontaktu niż wspólne wyjście do baru czy klubu.

OP

SPOŁECZEŃSTWO