Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak rozmawiać o swoim wynagrodzeniu w pracy?

Jedynie 13 proc. pracowników potrafi to robić.
.get_the_title().

Według amerykańskich ekspertów dbanie o przejrzystość wynagrodzeń jest jedną z cech produktywniejszych miejsc pracy. Okazuje się jednak, że zaledwie 26 proc. pracowników w USA wymaga od swoich pracodawców dostępu do tych informacji. – Jeszcze 20 lat temu praktycznie żaden pracodawca nie zapewniał przejrzystości wynagrodzeń i trudno było ustalić, ile powinna wynosić płaca na konkretnym stanowisku – mówi Scott Dobroski, ekspert ds. kwestii zawodowych w firmie Indeed.

Specjalista twierdzi, że znajomość wynagrodzeń współpracowników może pomóc choćby w negocjowaniu naszych płac.

Rozmowy o pieniądzach nie należą jednak do najłatwiejszych. Dlatego też eksperci dzielą się radami, w jaki sposób podejść do trudnego tematu.

W pierwszej kolejności należy się skupić na researchu i przeanalizować dostępne do wglądu wynagrodzenia na podobnych stanowiskach w innych firmach. Następnie trzeba określić, czego dokładnie chcemy się dowiedzieć z rozmowy z innymi pracownikiem. – Ludzie będą skłonni dzielić się poufnymi informacjami, jeśli pokażemy im, na czym dokładnie nam zależy i że zagłębiliśmy się w ten temat – dodaje Dobroski.

pracownice /fot. Christina Morillo, pexels.com
fot. Christina Morillo/pexels.com

Równie ważnym aspektem tej sprawy jest dobranie do rozmowy odpowiedniego współpracownika. Tematu przejrzystości wynagrodzeń nie należy rozpoczynać z osobami, które ledwo znamy i jedynie mijamy każdego dnia na korytarzu.

Rozpoczynając konwersację o pieniądzach, powinniśmy pamiętać o zachowaniu pewnych granic. Niektórzy współpracownicy, nawet ci najbliżsi, mogą po prostu nie chcieć rozmawiać o wynagrodzeniu i każdy z nas powinien to zaakceptować.

Według Davida Buckmastera, eksperta ds. wynagrodzeń w Head of Total Rewards, prowadzenie takich rozmów może jednak pomóc każdej ze stron.

Współpracownicy pomagają sobie wzajemnie, sygnalizując, czy są odpowiednio wynagradzani za pracę – mówi Buckmaster. – Pracodawcy, którzy wprowadzają przejrzystość wynagrodzeń, oszczędzają za to swój czas, od początku informując o ustalonych w firmie stawkach i starają się eliminować różnice w płacach.

Zdjęcie główne: fauxels/Pexels.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO