Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak się poznaliście? Odpowiedź na to pytanie warunkuje sukces związku

Okazuje się, że z pytania, które choć raz słyszała każda para, można wywróżyć, jak trwała będzie to relacja.
.get_the_title().

Jedno z pytań, które najczęściej zadaje się parom, brzmi: 'jak się poznaliście?’. Okazuje się, że odpowiedź na nie może być ważniejsza niż się spodziewamy. W dzisiejszych czasach znaczna część związków rozpoczyna się online. Jednak z badań przeprowadzonych w 2016 roku przez grupę naukowców, której przewodniczyła Heather D. Blunt-Vinti, wynika, że lepiej jest się poznać poza internetem. Przebadani przez naukowców nastolatkowie zgłaszali wyższe poziomy satysfakcji z relacji, która rozpoczęła się offline. Dlaczego? Być może ma na to wpływ wydłużenie się procesu poznawania partnera czy partnerki.

Oczywiście nie znaczy to, że związki zapoczątkowane online są automatycznie skazane na niepowodzenie.

No i łatwo powiedzieć, że związki zapoczątkowane offline są trwalsze, a trudniej faktycznie kogoś znaleźć. Jak to można zrobić? Sharon Sassler i Amanda Jayne Miller w 2015 roku zapytały 62 pary o to, jak się poznali – okazało się, że najsilniejsze więzi występowały wśród osób, które poznały się przez rodzinę czy przyjaciół. Część połączyło także wspólne hobby, co również ułatwia zaciśnięcie więzów. Z kolei w przypadku osób, które spotkały się w barach, więzi były znacznie słabsze.

fot. Brooke Cagle / Unsplash

Dlaczego związki osób, które poznały się przez wspólnych znajomych czy rodzinę, są trwalsze? Krótko mówiąc: w ten sposób spotykamy osoby podobne do nas.

Często w ten sposób łączą się w pary osoby, które są zbliżone pod względem wieku i poziomu edukacji, a także o podobnym pochodzeniu społecznym.

Kolejny świetny sposób na to, by je poznać, to podobne zainteresowania – a więc jeśli chcecie spotkać potencjalną drugą połówkę, z którą wejdziecie w satysfakcjonujący związek, to miejcie oczy szeroko otwarte, gdy realizujecie swoje pasje. Tak, wiemy, że nie wszystkie pasje nadają się do tego, by poznawać przy nich nowych ludzi, ale nikt nie powiedział, że będzie łatwo.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Nathan McBride/Unsplash

SPOŁECZEŃSTWO