Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak sobie radzić z wampirami energetycznymi?

Wampiry energetyczne są wśród nas. Warto więc wiedzieć, jak je rozpoznać i co zrobić z taką relacją.
.get_the_title().

Wampiry energetyczne są znacznie trudniejsze do zidentyfikowania niż Drakula – nie mają kłów i nie żywią się krwią, dlatego też można je nawet zbagatelizować. Tymczasem jest to zjawisko, któremu warto poświęcić więcej uwagi.

Wampiry energetyczne to osoby, które mają tendencje do żerowania na wrażliwych, empatycznych i szczęśliwych ludziach, żywiąc się ich dobrocią i współczuciem, dopóki nie pozbawią ich energii.

Badania sugerują, że wykazują one podobieństwa do osób cierpiących na antyspołeczne lub narcystyczne zaburzenia osobowości. Warto jednak zaznaczyć, że wampiry energetyczne mogą nie być świadome, że przyjęły taki model działania i jeśli tylko chcą i nad tym pracują, mogą zmienić swoje zachowanie.

Jak rozpoznać wampira energetycznego?

Po pierwsze, niechętnie ponosi on odpowiedzialność za swoje czyny. Zwykle zamiast tego próbuje się wykręcić, podając jakieś zewnętrzne 'okoliczności łagodzące’ – zwala wszystko na stres albo na coś, co jest niezależne od niego. Wampir energetyczny lubi też skupiać na sobie uwagę – jego dramaty są zawsze bardziej dramatyczne, problemy dużo ważniejsze od twoich (i powinieneś mieć wyrzuty sumienia, że w ogóle wspominasz o własnych błahostkach), a do tego wampir energetyczny musi być w centrum sytuacji, niezależnie od tego, czy ją zainicjował, uczestniczył w niej, czy tylko ją relacjonuje. Zawsze przyjdzie do ciebie, odgrywając ofiarę i żebrząc o empatię. Rozmowy z nim zwykle wyglądają podobnie: zrzuca na ciebie wszystkie swoje emocje.

Wampir energetyczny przede wszystkim manipuluje. Wykorzystując twoją uprzejmość, wpędza cię w poczucie winy i kradnie twój czas. Lubi stawiać ultimatum. Chce, by inni poczuli się mali i gorsi od niego. Robi to poprzez krytykowanie, angażowanie się w toksyczne zachowania i psucie nastroju. Zawsze potrzebuje komplementów. W związkach jest współzależny.

Jak się uchronić przed wampirem energetycznym, aby nie wysysał twojej energii?

Najważniejsze jest wyznaczenie jasnych granic. Możesz wolniej odpowiadać na wiadomości od niego, nie odbierać każdego telefonu, nie spotykać się tak często. Jeśli zawsze jesteś dostępna, wampir energetyczny nie przestanie cię wciąż dręczyć. Kolejna sprawa to dostosowanie oczekiwań. Jeśli znacie się już od dłuższego czasu, to mniej więcej wiesz, czego możesz się po nim spodziewać. Może więc nie warto wkładać tyle energii emocjonalnej w tę relację. Ostatnia, ale wcale nie najmniej ważna sprawa to szczerość. Wampirowi energetycznemu warto powiedzieć, co sądzisz o naturze tej relacji i jak się czujesz w jego towarzystwie. Może da mu to do myślenia.

Tekst: NS

SPOŁECZEŃSTWO