Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak wygląda życie (niemal) bez kobiet? Fotografka uwieczniła codzienność na Wyspach Owczych

Fotografie Andrei Gjestvang przedstawiają różne dziedziny życia, zaprezentowane przez splamione krwią ujęcia martwej natury, intymne, domowe portrety oraz obrazy rozległego i niepokojącego krajobrazu.
.get_the_title().

W swojej książce norweska fotografka udokumentowała to, jak skoncentrowanie na tradycyjnych rolach płciowych spowodowało brak równowagi płci w jednym z najbardziej odizolowanych regionów Danii. Kiedy Andrea Gjestvang po raz pierwszy zaczęła pracować nad projektem ’Atlantic Cowboy’ w 2014 roku, na Wyspach Owczych było niemal 2 tys. więcej mężczyzn od kobiet.

Wyspy Owcze /Andrea Gjestvang

W skali regionu to pokaźna suma, ponieważ populacja Wysp Owczych wynosiła wtedy mniej niż 50 tys. osób.

Mężczyźni na Wyspach Owczych /Andrea Gjestvang

W większości przypadków kobiety wyjeżdżają z Wysp Owczych do Kopenhagi lub innych europejskich miast na studia. — Można tam studiować pedagogikę lub pielęgniarstwo, ale jeżeli szukamy kierunku bardziej akademickiego lub kreatywnego, trzeba wyjechać za granicę — komentuje Gjestvang — Jeśli te kobiety później wracają, nie ma tam dla nich pracy.

Zakład na Wyspach Owczych /Andrea Gjestvang

Wyspy Owcze są regionem w dużej mierze chrześcijańskim. To ostatni z rejonów nordyckich, który wprowadził możliwość małżeństw par jednopłciowych.

Rodzina i przyjaciele na Wyspach Owczych /Andrea Gjestvang

Co ciekawe, wielu mężczyzn pochodzących ze społeczności rybackich i rolniczych tworzy różnego rodzaju rodziny, często mieszkając z braćmi lub jednym z rodziców. — Wielu chłopców rzuca szkołę w wieku 15 czy 16 lat i zaczyna uprawiać rybołówstwo z ojcem, wujem lub dziadkiem. Społeczeństwo się zmienia i coraz więcej mężczyzn studiuje, ale i tak częściej decydują się kontynuować życie, które zapoczątkowali ich przodkowie — mówi autorka zdjęć.

Mężczyźni na Wyspach Owczych /Andrea Gjestvang

Zdjęcia: Andrea Gjestvang
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO