Kiedy najczęściej dochodzi do rozstania i co je powoduje?

Badania sugerują, że do nagłego zerwania może dojść na różnych etapach związku.
.get_the_title().

Każda relacja jest na swój sposób wyjątkowa, a prawdę o jej funkcjonowaniu znają jedynie związani ze sobą partnerzy. Mimo to badacze postanowili przyjrzeć się najczęściej spotykanym wzorcom dotyczącym czasu i powodów zakończenia związku.

Naukowcom udało się wyróżnić dokładne ramy czasowe, a nawet dni w roku, kiedy najwięcej par się rozstaje.

Według badania Danielle M. Weber i Donalda H. Baucoma z Uniwersytetu Karoliny Północnej wiele związków rozpada się po okresie tzw. ’miesiąca miodowego’, czyli po 6 miesiącach do roku, podczas których nasze życie zwykle kręci się wokół spędzania czasu z nowym partnerem. Niestety badanie dowiodło, że wraz z wygaśnięciem pierwszego zauroczenia dużo par zdaje sobie sprawę, że nie są oni tak kompatybilne, jak sądziły.

Po zakończeniu miesiąca miodowego związkiem może również zawładnąć nuda i troski o wspólną przyszłość, przez co wiele osób decyduje się na rozstanie na tak wczesnym etapie.

zerwanie /RDNE Stock Project, pexels.com
fot. RDNE Stock Project, pexels.com

Miesiąc miodowy nie jest jednak jedynym okresem, po którym pary najczęściej zrywają. Jak twierdzi doradca ds. związków Kim Polinder, wiele związków kończy się również po 3, 7, 11 i 15 latach. – Jeżeli para rozstaje się na przykład po 3 latach, na ogół oznacza to, że nie nauczyła się, jak wzajemnie rozwiązywać konflikty – komentuje ekspertka.

Rozstanie po 7 latach zdarza się, gdy w związku nastaje stagnacja, a partnerzy oddalają się od siebie. – Po 11 latach okazuje się, czy para pokonała tę stagnację, czy też nie. Wtedy również można się rozstać – dodaje Polinder.

Zerwanie po 15 latach ma dotyczyć osób, które według ekspertki ’zaczęły żyć ze sobą jako współlokatorzy, a nie kochankowie’.

Co ciekawe, badania Mety wykazały również, że związki kończą się wyjątkowo często w okresie świątecznym, takich jak Boże Narodzenie czy Sylwester. Wpływ na rozstania ma wtedy stres związany z wydarzeniami, spożywanie alkoholu i problemy finansowe.

Udało się także ustalić, kiedy dokładnie ludzie ze sobą zrywają. Z badań wynika, że najpopularniejszym dniem na zakończenie związku jest 11 grudnia.

Zdjęcie główne: RDNE Stock Project/Pexels.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO