Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Majątek abpa Głodzia wyceniany jest na 15 mln zł. Emerytura wyższa niż papieża

Sławoj Leszek Głódź znany był w ostatnim czasie z tego, że ciążyły na nim oskarżenia o tuszowanie pedofilii oraz mobbing.
.get_the_title().

Abp Głódź został w tym roku ukarany przez nuncjaturę apostolską zakazem uczestniczenia w celebracjach religijnych na terenie diecezji gdańskiej oraz nakazem zamieszkania poza nią, a także koniecznością wpłaty „odpowiedniej sumy” pieniędzy na Fundację św. Józefa.

Jest to kara za zaniedbania w sprawie nadużyć seksualnych wobec nieletnich popełnionych przez podlegających mu duchownych.

Ta decyzja Watykanu jest efektem śledztwa wszczętego przez papieża Franciszka w kwestii zaniedbań w związku z pedofilią w Kościele Katolickim. W 2019 roku TVN wyemitowało reportaż o przypadkach mobbingu, których sprawcą być Głódź. – Przemoc, niszczenie, destrukcja. Przemoc, która sprawia, że jak ktoś spotyka się z arcybiskupem, cieszy się, że to nie on został ochrzaniony, zniszczony, ośmieszony, tylko że to jego sąsiad. To jest jedno z moich trudniejszych doświadczeń – opowiadał jeden z księży. Głódź obecnie pełni rolę sołtysa w Piaskach w gminie Jaświła na Podlasiu.

Zgodnie z szacunkami reporterów Wirtualnej Polski i ekspertów Głódź obecnie inkasuje co miesiąc ponad 20 tys. złotych. Składa się na to emerytura kapelana wojskowego w wysokości 18 tys. złotych oraz emerytura biskupia, której wysokość nie jest znana. Szacuje się ją jednak na około 5 tys. złotych.

Jeśli te wyliczenia są prawidłowe, Głódź dostaje co miesiąc na emeryturze nawet do 23 tys. złotych.

Dla porównania emerytowany papież Joseph Ratzinger otrzymuje 2,5 tys. euro, czyli w przeliczeniu 11,5 tys. złotych miesięcznie.

Pałac abpa Głodzia. Źródło: Mateusz Wysokiński/WP.pl

Dziennikarze oszacowali też łączną wartość majątku arcybiskupa, dzięki wglądowi w księgi wieczyste. Licząc wszystkie jego grunty, budynki, stawy, lasy i posiadłości, kwota ta opiewa na zawrotne 15 mln złotych. Najważniejszą własnością jest pałacyk, który Głódź zakupił od gminy w 2006 roku za 60 tys. złotych. Obecnie jego wartość ocenia się na 8 mln złotych. Istotną częścią majątku jest także pobliskie gospodarstwo rolne wraz z częścią przyległego lasu, wyceniane na 1,4 do 1,8 mln złotych. Ogólny szacunek majątku to 12,2 do 15,1 mln złotych. Abp Głódź odniósł się do wyliczeń dziennikarzy – nazwał je „bzdurą”.

Zdjęcie główne: Przemek Swiderski/Getty Images
Tekst: Miron Kądziela

SPOŁECZEŃSTWO