Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Młodzi Polacy coraz bardziej lewicowi. Takie poglądy ma co trzeci z nich

W 2020 młodych Polaków deklarujących poglądy lewicowe było aż dwa razy więcej niż w 2019 roku. Skąd ta zmiana?
.get_the_title().

CBOS opublikował wyniki badań, które bacznych obserwatorów sceny politycznej mogą wprawić w niemałą konsternację.

Okazuje się, że od 2019 do 2020 roku roku liczba Polaków w wieku od 18 do 24 lat, który mają poglądy lewicowe, wzrosła niemal dwukrotnie. W ubiegłym roku było to aż 30 proc. młodych.

Podobny wynik, jeśli chodzi o poglądy lewicowe, poprzednio odnotowany został w… 1990 roku – wówczas było to 29 proc. Jednak już rok później, w 1991 roku, ten odsetek spadł aż o połowę. Badanie jest wyjątkowe w jeszcze jednym aspekcie – po raz pierwszy od 20 lat młodych, którzy mają poglądy lewicowe jest więcej niż tych, którzy ufają prawicy.

„W przypadku młodych Polaków zmiana w stosunku do wyników z poprzedniego roku jest uderzająca” – zaznacza CBOS. Co ma wpływ na takie wyniki sondażu? Dlaczego młodzi tak radykalnie skręcili ostatnio w lewo?

Z pewnością ma na to wpływ sytuacja w kraju i na świecie – pogłębiające się nierówności społeczne, które pandemia tylko uwypukliła, działalność Przemysława Czarnka na stanowisku ministra edukacji, coraz bardziej realne widmo kryzysu klimatycznego, które zdaje się nie robić wrażenia na obecnym rządzie, oraz kwitnący aktywizm klimatyczny, a także manifestacje poparcia dla społeczności LGBT oraz protesty związane z zakazem aborcji w Polsce.

Pozostaje tylko pytanie, co młodzi rozumieją pod pojęciem „lewica” – o to naturalnie CBOS nie pytał. Dlatego też lewicowy publicysta Jakub Majmurek zastanawia się, jaka siła polityczna zagospodaruje ten zwrot i podkreśla, że niekoniecznie automatycznie lewica, może to być choćby Szymon Hołownia. A jak rozkładają się poglądy reszty Polaków? „W stosunku do roku poprzedniego odnotowaliśmy nieco wyższy przyrost poglądów lewicowych (z 17 proc. do 20 proc.) niż prawicowych (z 36 proc. do 37 proc.). Maleją za to odsetki osób o poglądach centrowych, a także tych, które nie chcą lub nie potrafią określić swoich przekonań w tych kategoriach” – deklaruje CBOS.

Zdjęcie główne: Interia.pl
Tekst: NS

SPOŁECZEŃSTWO