Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najnowszy raport UE sugeruje, że to najwyższy czas, by podnieść podatki miliarderom

Obecnie na świecie żyje około 2,5 tys. miliarderów, których łączny majątek przekracza 13 bilionów dolarów.
.get_the_title().

Według sprawozdania EU Tax Observatory dotyczącego uchylania się od płacenia podatków wynika, że bogate osoby coraz chętniej korzystają z występowania luk prawnych. Miliarderzy wykorzystują tzw. firmy fasadowe, czyli podmioty, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub prowadzą ją w minimalnym stopniu, aby uniknąć płacenia pełnowymiarowych podatków. Dlatego też eksperci chcą zadbać o nowe regulacje w tej sprawie.

Wprowadzenie podatku od majątku miliarderów, a nie od ich dochodów, miałoby przynieść około 250 mld dolarów rocznie.

Nowa regulacja ma opierać się na porozumieniu z 2021 roku, zawartym między 140 krajami, które dotyczyło nałożenia na przedsiębiorstwa globalnego minimalnego podatku w wysokości 15 proc. – To kolejny logiczny krok, który powinniśmy zrobić/em> – mówi Gabriel Zucman, ekonomista i współautor raportu.

Określenie stawki minimalnej podatku jest jednym z najpotężniejszych narzędzi do zwalczania luk prawnych. Gwarantuje, że pobrany podatek nie będzie mógł spaść poniżej ustalonej przez dane państwo kwoty.

Według ekspertów zebrane miliardy będą mogły pomóc w zapobieganiu wszelkim nadchodzącym kryzysom.

Wiele osób z trudem wiąże koniec z końcem, a mimo to płacą podatki, jakich żądają od nich rządzący – podsumowuje ekonomista Joseph Stiglitz, laureat Nagrody Nobla. – Musimy więc upewnić się, że dosięgną one również bogatych.

Zdjęcie główne: Shane/Unsplash.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO