Najnowszy raport UE sugeruje, że to najwyższy czas, by podnieść podatki miliarderom

Obecnie na świecie żyje około 2,5 tys. miliarderów, których łączny majątek przekracza 13 bilionów dolarów.
.get_the_title().

Według sprawozdania EU Tax Observatory dotyczącego uchylania się od płacenia podatków wynika, że bogate osoby coraz chętniej korzystają z występowania luk prawnych. Miliarderzy wykorzystują tzw. firmy fasadowe, czyli podmioty, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub prowadzą ją w minimalnym stopniu, aby uniknąć płacenia pełnowymiarowych podatków. Dlatego też eksperci chcą zadbać o nowe regulacje w tej sprawie.

Wprowadzenie podatku od majątku miliarderów, a nie od ich dochodów, miałoby przynieść około 250 mld dolarów rocznie.

Nowa regulacja ma opierać się na porozumieniu z 2021 roku, zawartym między 140 krajami, które dotyczyło nałożenia na przedsiębiorstwa globalnego minimalnego podatku w wysokości 15 proc. – To kolejny logiczny krok, który powinniśmy zrobić/em> – mówi Gabriel Zucman, ekonomista i współautor raportu.

Określenie stawki minimalnej podatku jest jednym z najpotężniejszych narzędzi do zwalczania luk prawnych. Gwarantuje, że pobrany podatek nie będzie mógł spaść poniżej ustalonej przez dane państwo kwoty.

Według ekspertów zebrane miliardy będą mogły pomóc w zapobieganiu wszelkim nadchodzącym kryzysom.

Wiele osób z trudem wiąże koniec z końcem, a mimo to płacą podatki, jakich żądają od nich rządzący – podsumowuje ekonomista Joseph Stiglitz, laureat Nagrody Nobla. – Musimy więc upewnić się, że dosięgną one również bogatych.

Zdjęcie główne: Shane/Unsplash.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO