Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Neuronaukowiec twierdzi, że nie posiadamy wolnej woli. Dlaczego?

Według doświadczonego naukowca ludzie, tak jak wszystkie inne żywe organizmy, są jedynie maszynami biologicznymi.
.get_the_title().

Robert Sapolsky, neurobiolog ze Stanford, od ponad 40 lat bada naturę ludzkiej egzystencji. W swojej najnowszej książce, Zdeterminowani: życie bez wolnej woli, naukowiec postanowił obalić główne argumenty, które przemawiają za tym, że jako ludzie potrafimy całkowicie się kontrolować.

Pomysł, że jesteśmy w pełni odpowiedzialni za nasze działania, jest bezsensowny – powiedział Sapolsky w rozmowie z The New York Timesem.

Neurobiolog twierdzi, że aby istnieć, wolna wola musiałaby pojawić się i funkcjonować na poziomie biologicznym, będąc przy tym całkowicie niezależną od ludzkich doświadczeń. – Bylibyśmy wtedy w stanie zidentyfikować neurony, które powodują określone zachowania. Bez znaczenia okazywałoby się, co dany człowiek robił, w jakim środowisku się wychowywał czy co przeżył – tłumaczy naukowiec.

człowiek /fot. Ariel Paredes, pexels.com
fot. Ariel Paredes/pexels.com

To wszystko się jednak liczy. Całe życie reagujemy na różne bodźce i w każdym znaczącym momencie podejmujemy decyzje w oparciu o nasze gusta, upodobania, wartości i charakter – wyjaśnia naukowiec. Według Sapolsky’ego nie jesteśmy w stanie działać całkowicie niezależnie.

Co ciekawe, inni badacze nie podzielają zdania neurobiologa.

Osoby, które propagują pogląd, że jesteśmy niczym biochemiczne marionetki, są odpowiedzialne za szerzenie psychologicznego lęku między ludźmi – mówi Peter U. Tse, neurolog z Dartmouth College. Choć Sapolsky utrzymuje, że chce, aby ludzie byli szczęśliwi, nie odpowiada to argumentom, które wygłasza.

Zdjęcie główne: Gaspar Uhas/Unsplash.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO