Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Południowokoreańska firma zapłaci pracownikom 75 tys. dolarów za każde dziecko

Korea Południowa ma najniższy współczynnik dzietności na świecie. Takie inicjatywy mają to zmienić.
.get_the_title().

Booyoung Group to koreańska firma budowlana z siedzibą w Seulu. Została założona 40 lat temu i od tego czasu wybudowała ponad 270 tys. domów. W poniedziałkowym komunikacie prasowym firma ogłosiła, że zamierza płacić pracownikom 100 mln wonów (75 tys. dolarów) za każdym razem, gdy urodzi się im dziecko. Wypłaci także łącznie 7 mld wonów (5,25 mln dolarów) pracownikom, którym od 2021 roku urodziły się dzieci – łącznie na świat przyszło ich 70.

Ze świadczenia mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Prezes firmy Lee Joong-keun, mówi, że zastrzyk gotówki ma nieco odciążyć finansowo młodych rodziców.
Mam nadzieję, że zostaniemy zauważeni jako firma, która zachęca do rodzenia dzieci i martwi się o przyszłość kraju – mówi.

Korea Południowa ma najniższy współczynnik dzietności na świecie – w 2022 wynosił on 0,78 urodzeń na kobietę. A ma być gorzej.

Według oficjalnych prognoz Koreańskiego Urzędu Statystycznego w 2025 współczynnik ten wyniesie 0,65.

Dlatego też koreański rząd i wiele prywatnych firm na różne sposoby próbują zachęcić obywateli do posiadania dzieci – najczęściej proponując im pieniądze, choć zdecydowanie mniej niż w przypadku Booyung Group. Starzenie się społeczeństwa jest problemem także w innych azjatyckich krajach. One również imają się najróżniejszych sposobów na zwiększenie dzietności. W Chinach liczba ludności spada już drugi rok z rzędu – w efekcie przestały być najludniejszym krajem świata, a zastąpiły je Indie.

Tekst: NS

SPOŁECZEŃSTWO