Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Poproszono grupę ludzi, by wskazali kluczowe elementy spełnionego życia

Nie ma oczywiście jednego przepisu na dobre i szczęśliwe życie. Badania ankietowe wskazują jednak, że ludzie raczej oczekują bardzo podobnych rzeczy.
.get_the_title().

Doris Baumann i Willibald Ruch przeprowadzili badanie, w którym zapytali uczestników, co sprawia, że czują w życiu spełnienie. Przy czym badacze zdefiniowali spełnienie jako 'poznawcze i emocjonalne doświadczenie poczucia całości, dopasowania i wartości siebie, własnego życia i swojego wpływu’.

Pytanie zadano niemal 750 osobom w przedziale wiekowym od 18 do 93 lat. W grupie znalazły się osoby mające potomstwo, ale także bezdzietni single. Różnorodna grupa miała pomóc określić, jakie są świeckie wyznaczniki satysfakcjonującego życia. Autorzy zastosowali pytania otwarte i miary ilościowe, zapytali o potencjalne źródła spełnienia. Na tej podstawie określono podstawowe elementy, które sprawiają, że ludzie nazywają swoje życie dobrym i spełnionym.

Laicka koncepcja spełnionego życia obejmuje 'przeżycie życia w pełni, osiągnięcie osobistych celów i rozwój osobisty’. W aspektach interpersonalnych znalazło się natomiast poczucie, że 'nasze działania są istotne i zostawimy po sobie coś wartościowego’.

'Kiedy wyobrażam sobie, że jestem stary i patrzę na moje przeszłe życie, chciałbym zdać sobie sprawę, że pomimo wszystkich błędów, które popełniłem w życiu, ogólnie jestem zadowolony ze sposobu, w jaki je spędziłem’, 'Zbliżam się coraz bardziej do osoby, którą chcę być’, 'Spełnione życie ma miejsce wtedy, gdy pogodzisz się ze swoim życiem na starość’ – pisali w ankietach uczestnicy.

Badani wskazali dziewięć kategorii, z których czerpią spełnienie. Na liście znalazły się:
– relacje i społeczność, czyli dzielenie wartościowego czasu z innymi;
– zawód (profesja) – spełnienie zawodowe i wykonywanie pracy zgodnej z powołaniem;
– zajęcia rekreacyjne: muzyka, ćwiczenia, radość z małych rzeczy;
– nauka: poznawanie nowych ludzi i nowych punktów widzenia;
– partnerstwo, czyli związek romantyczny;
– rodzicielstwo;
– zaangażowanie obywatelskie: praca w szczytnym celu, wolontariat;
– duchowość;
– cieszenie się każdą chwilą.

Najczęściej wskazywanymi źródłami, z których uczestnicy czerpali spełnienie, były relacje i społeczność, a także zawód.

Co jeszcze wpływa na dobre i zadowalające życie? Z badań wynika, że zasoby społeczne i psychologiczne (dobre dzieciństwo, integracja społeczna, wsparcie, zdrowy kontakt z samym sobą, pewność siebie, skuteczne rozwiązywanie problemów i umiejętności radzenia sobie). Najczęściej używanymi frazami przez uczestników były: 'żyć pełnią życia’, 'osiągać sensowne cele’, 'rozwijać się’, 'przyczyniać się innym’, 'pozostawiać po sobie pozytywną spuściznę’. Z badań wynika, że mężczyźni i kobiety, młodzi i starszy, mają bardzo podobną wizję satysfakcjonującego życia.

Tekst: AC
Zdjęcie: Priscilla Du Preez/Unsplash

SPOŁECZEŃSTWO