Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Queer scena Skandynawii – intymna i ekscytująca kolekcja zdjęć Chai Saeidi

Niebinarny fotograf pochodzenia irańskiego w serii swoich zdjęć okazuje piękno i różnorodność świata imprez queer prosto z Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji.
.get_the_title().

Przygoda Chai Saeidi z dragiem oraz imprezami queen rozpoczęła się od pooglądania ikonicznego 'Paris Is Burning’. Nie ujawniali się wtedy jeszcze jako niebinarni, lecz od początku czuli pewien pociąg w kierunku tego świata. Będąc zarówno Irańczykiem, jak i queer, w większości miejsc nie czuliśmy się bezpiecznie, będąc całkiem sobą. Ale te osoby [z filmu] były tak pewne siebie. Pomyśleliśmy, dlaczego też nie możemy tacy być? – opowiada 24-letni fotograf z Oslo dla Dazed – Przemawiało to do mnie na tak wiele sposobów.

Saeidi wzięli udział w ich pierwszym balu voguing’u w Oslo w 2018 roku. Wyszli z niego jednak wyjątkowo zawiedzeni. Sytuacja zmieniła się dopiero w 2021, po udziale w skandynawskim balu Kehlani 007. Współorganizowała go aktualna dziewczyna Chai Gigi Sunshine 007. Coroczne wydarzenie, które jednoczy mniejsze sceny Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji okazało się intymniejsze i bardziej zróżnicowane. Bal przekonał Saeidi do fotografii skandynawskiej kultury queer.

Bal Bawdy Yawdy w Sztokholmie /fot. Chai Saeidi

Wiele się nauczyliśmy, jak dostosowywać film aparatu do różnych kategorii voguing’u. Z ostrożnością używam lampy błyskowej i chcę wprowadzić w dokumentacji nastrój fantazji, ziarnisty i ciemny – komentuje Chai Saeidi.

Bal Black Obsidian Vogue Bam Bam Revlon /fot. Chai Saeidi Bal Hoe Hoe Hoe Kiki Egalii Skarholmen /fot. Chai Saeidi

Chai Saeidi i Gigi stali się parą po 4 latach znajomości. Organizowane bale pozwoliły im na połączenie swojej miłości ze sztuką. To dla mnie bardzo ważne, że mam tę przestrzeń, w której mogę być Persem, queer, niebinarni, tym, kim jestem bez konieczności zaglądania się przez ramię – mówi Saeidi – W sali balowej to nie tylko zabawa i gry. Wielu z nas zawsze będzie cierpieć z powodu braku genetycznej rodziny. Mamy jednak siebie.

Bal Query Diesel Donny 007 w Oslo /fot. Chai Saeidi Bal Query Diesel Donny 007 w Oslo /fot. Chai Saeidi Bal Query Diesel Donny 007 w Oslo /fot. Chai Saeidi

Saeidi z pasją mówi o potrzebie ochrony i troski o świat sceny drag i queer: W całej Skandynawii staramy się, aby była ona bardziej dostępna dla osób z marginesu. Ludzie często odczuwają to samo co ja kiedyś. Im wcześniej zetkną się z tą społecznością, może nie będą musieli przechodzić przez to wszystko.

Bal Bawdy Yawdy Silvy Prodigy w Sztokholmie /fot. Chai Seidi Bal Bawdy Yawdy Silvy Prodigy w Sztokholmie /fot. Chai Seidi Bal Undercover Agents Lyah Marciano /fot. Chai Saeidi

OP

SPOŁECZEŃSTWO