Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Sama Wybierz Samorząd. Idź na wybory i oddaj głos!

Gwiazdy, influencerzy oraz eksperci mówią jednym głosem: sama wybierz samorząd. Idź na wybory i oddaj głos na tych, którzy zawalczą o ważne dla Ciebie sprawy.
.get_the_title().

Kobiety już raz osiągnęły duży sukces. Pokazały, jaką mają moc – tłumnie poszły głosować w wyborach 15 października, podnosząc znacznie ogólną frekwencję. Fundacja SPS ogłasza kolejną kampanię profrekwencyjną pod hasłem 'Sama Wybierz Samorząd’. Jej siłą jest zaangażowanie licznych znanych i wspaniałych kobiet, które jednym głosem mówią: idź na wybory samorządowe i wybierz kandydatkę(-a), która(-y) będzie pracować na rzecz realizacji ważnych dla Ciebie spraw.

Kampania profrekwencyjna 'Sama Wybierz Samorząd’ jest wyjątkowa. Gwiazdy i influencerzy przypominają Polkom, że każdy świadomie oddany w wyborach samorządowych głos ma ogromne znaczenie. To w tych wyborach kobiety mogą zdecydować o sprawach bliskich ich sercu, dokładnie tych, które wpływają na ich codzienność.

Kampania 'Sama Wybierz Samorząd’ stanowi kontynuację działań prowadzonych przez Fundację SPS na rzecz promowania wśród kobiet udziału w wyborach. Organizacja zasłynęła m.in. z przeprowadzenia spektakularnej kampanii przed wyborami parlamentarnymi 'Wspieram Sukces Kobiet’, której zasięg szacowany jest na 32 miliony osób.

Wtedy przeprowadzono badanie na temat tego, jakie sprawy w ujęciu krajowym są dla kobiet najważniejsze. Tym razem organizacja dostarcza informacji na temat najbardziej priorytetowych z punktu widzenia kobiet obszarów, które są do poprawy na poziomie lokalnym.

Nadal wiele spraw ważnych dla kobiet czeka na realizację

W ramach przygotowań do kampanii Fundacja SPS przeprowadziła duży sondaż w internecie. W ankiecie wzięło udział ponad 10 tys. kobiet z całej Polski.

Z ankiety wynika, że kluczowe dla kobiet są polityka mieszkaniowa, zdrowie psychiczne i działania na rzecz budowania wspólnoty. To właśnie ich poziom realizacji oceniono najgorzej.

Ponad połowa osób, które udzieliły odpowiedzi, wskazuje na brak miejsc w żłobkach i przedszkolach. 40 proc. respondentek zaznaczyło brak ofert pracy i programów rozwoju kompetencji oraz brak programów wsparcia dla kobiet, które chciałyby prowadzić biznes.

Dla kobiet kluczowe są także: polityka prorodzinna, wsparcie obywateli, szczególnie tych najsłabszych, sprawy związane z codziennym funkcjonowaniem i bezpieczeństwo.

Mamy dobrą wiadomość. Tak się składa, że za realizację większości z nich odpowiadają władze samorządowe – m.in. rady gmin, powiatów czy sejmiki wojewódzkie.

Najsilniejszym szczeblem samorządu polskiego jest gmina. W samorządowej puli wydatków to gminy mają największy udział, w 2021 roku było to 48 proc., a razem z miastami na prawach powiatu aż 82 proc., i – adekwatnie do tego – mają najwięcej kompetencji – mówi dr hab. Marta Lackowska,
prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

Przykłady kompetencji gmin:

  1. To władze gmin mogą negocjować z deweloperami, czy na terenie danej inwestycji powstanie dodatkowa infrastruktura potrzebna mieszkańcom.
  2. To od władz gmin zależy, czy podejmie działania zmierzające do wykonana modernizacji wodociągów lub sortowni odpadów tak, by nie były uciążliwe dla środowiska… i mieszkających w okolicy mieszkańców.
  3. To od władz gmin zależy, czy na jej terenie będzie wystarczająco dużo miejsc w żłobkach
    i przedszkolach oraz czy będą alternatywne rozwiązania wspomagające powrót kobiet do aktywności zawodowej.
  4. To od władz gmin zależy, czy na jej terenie będzie dostępny tani transport publiczny, który pozwoli dojechać do szkoły, pracy czy lekarza.
  5. To od władz gmin zależy, czy zapewnią najstarszym mieszkańcom (i ich rodzinom) pomoc opiekuńczą.
  6. To od władz gmin zależy wsparcie dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Im więcej kobiet pójdzie na wybory, tym władze bardziej będą liczyć się z ich potrzebami!

Powinno być tak, że na wybory samorządowe idzie nawet więcej osób niż na parlamentarne czy prezydenckie. Tym bardziej, że każdy pojedynczy głos jest w nich mocniejszy – wybór dokonuje się na poziomie lokalnej społeczności, a nie całego kraju.

Udział kobiet w wyborach jest kluczowy nie tylko z perspektywy równości płci, ale również ze względu na wpływ, jaki ich głosy mają na kształtowanie polityki, tak lokalnej, jak i ogólnokrajowej. Jak pokazują dane Polskiego Generalnego Studium Wyborczego to właśnie mobilizacja kobiet, szczególnie młodych, znacząco wpłynęła na ostateczny wynik wyborów 15 października 2023 roku – mówi dr hab. Mikołaj Cześnik, prof. Uniwersytetu SWPS

Mamy narzędzia, które pomagają zorientować się w profilach kandydatek(-ów) startujących w wyborach do lokalnych władz. Jednym z nich jest serwis MamPrawoWiedzieć.pl.

Zachęcamy wszystkich chętnych do włączenia się w akcję. Plakaty i grafiki w formatach dostosowanych do mediów społecznościowych można pobrać ze strony www.fundacjasps.pl.

SPOŁECZEŃSTWO