Sytuacja Britney Spears zainspirowała nową ustawę, która ma zakończyć nadużycia opiekunów prawnych

Izba Reprezentantów zaprezentowała projekt ustawy, która ma naprawić 'zepsuty system'.
.get_the_title().

Britney Spears została ubezwłasnowolniona w 2008 roku, gdy przebywała w szpitalu psychiatrycznym po załamaniu nerwowym, które przeszła rok wcześniej. Wówczas jej ojciec, Jamie Spears, złożył wniosek o ubezwłasnowolnienie tymczasowe, które zostało później zmienione na ubezwłasnowolnienie trwałe.

Piosenkarka straciła prawo do opieki nad dziećmi i do dysponowania majątkiem, przechodząc pod opiekę ojca oraz prawnika Andrew Wallete’a.

Ten drugi zrezygnował z udziału w kurateli w 2019 roku, twierdząc, że ‘Spears czekają poważne szkody oraz nieodwracalna krzywda, jeśli ubezwłasnowolnienie nie zostanie uchylone’ (choć wcześniej przez wiele lat zarobił wiele milionów dolarów z tytułu opieki prawnej nad Britney). Jej ojciec również ostatecznie zrezygnował z kurateli – obecnie Britney zajmuje się Jodi Montgomery, jej menedżerka. Ma ona obecnie status opiekunki tymczasowej. Spears chce ją na stałe, aby całkowicie odciąć ojca od swojego majątku i zdrowia. Jego kuratelę określiła jako ‘uwłaczającą’.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Britney Spears (@britneyspears)

W czerwcu Spears złożyła wniosek do sądu w Los Angeles o zakończenie kurateli od 2008 roku kontrolującej jej życie osobiste, karierę i finanse.

W swoim zeznaniu powiedziała, że została zmuszona do pracy wbrew swojej woli, zabronione zostało jej małżeństwo i usunięcie wkładki domacicznej w celu spłodzenia dziecka.

Projekt nowej ustawy o nazwie Free Act ma pozwolić osobie ubezwłasnowolnionej na wnioskowanie o zmianę wskazanego przez sąd opiekuna na opiekuna publicznego, prywatnego lub członka rodziny, bez konieczności udowodnienia nadużyć.

Projekt został zaprezentowany przez Republikankę Nancy Mace i Demokratę Charliego Crista. W ramach nowych przepisów oferowałoby się też państwowe fundusze dla pracowników zajmujących się sprawami do nadzorowania kurateli. – Uwłaczające kuratele mogą być niekończącym się koszmarem i niestety nie wiemy, ilu ludzi jest przetrzymywanych w niewoli wbrew swojej woli w ramach zepsutego systemu opieki – powiedział Crist. – Na mocy Free Act uwolnilibyśmy Britney wraz z niezliczoną liczbą seniorów i osób niepełnosprawnych, które były wykorzystywane przez zepsuty system.

Zdjęcie główne: Jordan Strauss/AP
Tekst: Miron Kądziela

SPOŁECZEŃSTWO