Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Sytuacja Britney Spears zainspirowała nową ustawę, która ma zakończyć nadużycia opiekunów prawnych

Izba Reprezentantów zaprezentowała projekt ustawy, która ma naprawić 'zepsuty system'.
.get_the_title().

Britney Spears została ubezwłasnowolniona w 2008 roku, gdy przebywała w szpitalu psychiatrycznym po załamaniu nerwowym, które przeszła rok wcześniej. Wówczas jej ojciec, Jamie Spears, złożył wniosek o ubezwłasnowolnienie tymczasowe, które zostało później zmienione na ubezwłasnowolnienie trwałe.

Piosenkarka straciła prawo do opieki nad dziećmi i do dysponowania majątkiem, przechodząc pod opiekę ojca oraz prawnika Andrew Wallete’a.

Ten drugi zrezygnował z udziału w kurateli w 2019 roku, twierdząc, że ’Spears czekają poważne szkody oraz nieodwracalna krzywda, jeśli ubezwłasnowolnienie nie zostanie uchylone’ (choć wcześniej przez wiele lat zarobił wiele milionów dolarów z tytułu opieki prawnej nad Britney). Jej ojciec również ostatecznie zrezygnował z kurateli – obecnie Britney zajmuje się Jodi Montgomery, jej menedżerka. Ma ona obecnie status opiekunki tymczasowej. Spears chce ją na stałe, aby całkowicie odciąć ojca od swojego majątku i zdrowia. Jego kuratelę określiła jako 'uwłaczającą’.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Britney Spears (@britneyspears)

W czerwcu Spears złożyła wniosek do sądu w Los Angeles o zakończenie kurateli od 2008 roku kontrolującej jej życie osobiste, karierę i finanse.

W swoim zeznaniu powiedziała, że została zmuszona do pracy wbrew swojej woli, zabronione zostało jej małżeństwo i usunięcie wkładki domacicznej w celu spłodzenia dziecka.

Projekt nowej ustawy o nazwie Free Act ma pozwolić osobie ubezwłasnowolnionej na wnioskowanie o zmianę wskazanego przez sąd opiekuna na opiekuna publicznego, prywatnego lub członka rodziny, bez konieczności udowodnienia nadużyć.

Projekt został zaprezentowany przez Republikankę Nancy Mace i Demokratę Charliego Crista. W ramach nowych przepisów oferowałoby się też państwowe fundusze dla pracowników zajmujących się sprawami do nadzorowania kurateli. – Uwłaczające kuratele mogą być niekończącym się koszmarem i niestety nie wiemy, ilu ludzi jest przetrzymywanych w niewoli wbrew swojej woli w ramach zepsutego systemu opieki – powiedział Crist. – Na mocy Free Act uwolnilibyśmy Britney wraz z niezliczoną liczbą seniorów i osób niepełnosprawnych, które były wykorzystywane przez zepsuty system.

Zdjęcie główne: Jordan Strauss/AP
Tekst: Miron Kądziela

SPOŁECZEŃSTWO