Tożsamość i samoświadomość pokolenia Z

Od kwestii związanych z seksualnością po znaki zodiaku – Gen Z identyfikuje się na wiele sposobów i nie cierpi etykietowania.
.get_the_title().

Generacja Z dorastała w bardzo różnorodnym i spolaryzowanym świecie, dlatego też jej przedstawiciele stali się najbardziej zróżnicowanym pokoleniem w historii – objawia się to przede wszystkim poczuciem płynności, które przenika przez wszystkie ich identyfikacje. Do tego dochodzą media społecznościowe, które wspomagają tworzenie się kolejnych mikrospołeczności, a przynależność do każdej z nich to nowy sposób na samoidentyfikację. 1/3 badanych przedstawicieli Gen Z twierdzi, że jest bardziej autentyczna w internecie, podczas gdy do takiego wniosku doszło jedynie 20 proc. millenialsów.

W rezultacie młodzi ludzie coraz częściej zwracają uwagę na to, co ich wyróżnia jako jednostki, a nie na to, co czyni ich takimi samymi jak wszyscy wokół. Gen Z mocno przywiązuje się do całej grupy pokoleniowej, którą tworzy. Z badań wynika, że prawie połowa przedstawicieli tej generacji używa tożsamości pokoleniowej do opisywania siebie innym.

Pokolenie Z jest najbardziej świadome swojego statusu 'pokolenia’.

Przedstawiciele Gen Z uważają też, że nieodłącznym i bardzo ważnym elementem, który składa się na ich tożsamości, jest seksualność. Młodzi funkcjonują obecnie w świecie, który nie tylko akceptuje różnorodność seksualną, ale także zachęca do celebrowania i odkrywania własnej. Stąd też wysoki wskaźnik osób, które identyfikują się jako reprezentanci społeczności LGBTQ. Do tego 41 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie są neutralni płciowo, co oznacza, że nie czują się typowo kobietą lub mężczyzną.

Sharon McCatcheon/ Unsplash.com

Gen Z kontynuuje również trend, który zapoczątkowali millenialsi – dotyczy on alternatywnych źródeł tożsamości, w tym m.in. astrologii. Ok. 40 proc. przedstawicieli Pokolenia Z wykorzystuje swój znak zodiaku jako narzędzie do samoidentyfikacji. Istnieje wiele aplikacji lub stron internetowych, które dają użytkownikom możliwość wglądu w ich astrologiczną tożsamość. Powstało też całe mnóstwo memów, które wzmacniają powiązania między znakami zodiaku a indywidualną osobowością.

Większość reprezentantów Pokolenia Z jest nieugięta w kwestii ochrony wolności do bycia sobą lub zerwania ze szkodliwą normą – niezależnie od tego, czy oznacza to przełamanie stygmatyzacji relacji wielorasowych, czy zapewnienie edukacji w zakresie różnorodności w miejscach pracy i szkołach (75 proc. oczekuje, że będzie ona obowiązkowa w szkołach).

50 proc. respondentów z pokolenia Z przewiduje, że w ciągu najbliższej dekady praca będzie stanowiła ważny element tożsamości.

40 proc. twierdzi, że pochodzenie etniczne i płeć stracą na znaczeniu. I choć tożsamość Gen Z jest bardzo złożona, w dalszym ciągu 55 proc. uważa, że jakiekolwiek etykiety nie pomagają im określić tego, kim tak naprawdę są oraz tworzą niepotrzebne bariery w rozmowie. I chociaż tych etykiet jest mnóstwo, wielu uważa, że w dalszym ciągu są po prostu ograniczające.

Zdjęcie główne: Kat Tenbarge/Insider
Tekst: MZ

SPOŁECZEŃSTWO