Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Tożsamość płciowa jako kot. Czym jest xenopłciowość?

Osoby xenopłciowe próbują wyrazić swoją tożsamość płciową z pomocą metafor.
.get_the_title().

Terminem xenopłciowość opisują się osoby, które są po pierwsze niebinarne, a do tego niekiedy nie identyfikują się nawet z powszechnym określeniem tożsamości płciowej. Najczęściej mówi się, że nie da się ich opisać ludzkim pojęciem płci. Dlaczego? Bo czują powiązanie swej tożsamości płciowej na przykład ze zwierzętami, roślinami czy przedmiotami. Ale uwaga: wcale się za nie nie uważają.

Osoby catgenderowe nie sądzą więc, że są kotami – to ich tożsamość płciowa jest z nimi związana.

Skomplikowane? Oczywiście, ale posłuchajcie dalej. Anglojęzyczny termin 'xenogender’ powstał z połączenia cząstki 'xeno’, która oznacza 'obcy’ i 'gender’, czyli 'płeć’. Został stworzony w 2014 roku, oczywiście na Tumblrze. Trzy lata później na Deviantarcie powstała flaga osób xenopłciowych – jest tęczowa, a w środku znajduje się symbol Irys, greckiej bogini tęczy.

źródło: nonbinary wiki

Osoby xenopłciowe często mają bardzo silne przekonanie o tym, jaka jest ich tożsamość płciowa – problem jednak w tym, że istnieje luka leksykalna, która uniemożliwia im precyzyjne jej opisanie.

Dlatego posiłkują się metaforami: nawiązują do konkretnych zwierząt, natury, symboli czy nawet neurotypów. Xenopłeć to zresztą termin-parasol.

Każda konkretna tożsamość płciowa ma własną nazwę: jest więc i foodgender, i flowergander, i catgender, i aliengender… ’Jestem osobą xenopciową (dollgender). To tylko sposób na metaforyczne opisanie abstrakcyjnej koncepcji, takiej jak płeć, czymś bardziej konkretnym, co zrozumieją inni ludzie. To próba przekazania odczuć płci osoby, która nie identyfikuje się z typowymi wyobrażeniami mężczyzny/kobiety, które rozumie większość ludzi Nie jest to celowe utrudnianie lub zaciemnianie, ale jest to metoda na konkretne zakomunikowanie tego, w jaki sposób dana osoba może doświadczać nietypowych form płci’pisze na Reddicie użytkownik livingdollita. I co, nadal wydaje się wam to skomplikowane? Nie zdziwi więc was pewnie to, że xenopłciowość bywa trudna do pojęcia nawet dla osób LGBT+, dlatego termin ten wciąż nie przebija się do głównego nurtu.

Zdjęcie główne: Sharon McCutcheon/Unsplash
Tekst: NS

SPOŁECZEŃSTWO