Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

WHO twierdzi, że stan psychiczny dziewczyn w Europie jest gorszy niż chłopaków

Dziewczyny w 44 krajach Europy i Azji Środkowej uzyskały gorsze niż chłopaki wyniki w badaniu mierzącym stan zdrowia psychicznego – informuje Światowa Organizacja Zdrowia.
.get_the_title().

Z nowego badania przeprowadzonego przez europejski oddział WHO wynika, że dorastające dziewczyny osiągnęły niższe niż chłopcy wyniki w zakresie zadowolenia z życia i dobrostanu psychicznego oraz wyższe w zakresie samotności. Sam raport opiera się na danych dotyczących prawie 280 tys. dziewczyn i chłopaków w wieku 11, 13 i 15 lat z 44 krajów Europy i Azji Środkowej.

Największe różnice w samopoczuciu występują u starszych nastolatków. Najniższe wyniki osiągnęły 15-letnie dziewczyny.

Około ¼ piętnastolatek przyznaje, że w ciągu ostatniego roku czuła się samotna przez większość czasu lub zawsze, w porównaniu z ok. 1 na 7 chłopaków. WHO twierdzi, że ogólny stan zdrowia psychicznego nastolatków pogarsza się od 2018 roku, a od 2014 roku rośnie też liczba zgłaszanych problemów. W ostatnim badaniu 29 proc. ankietowanych przyznało, że miewa trudności z zasypianiem, 25 proc. ma złe samopoczucie, a ok. 20 proc. skarży się na częste bóle głowy.

Przykładowo we Francji w 2017 roku 11,4 proc. młodych dorosłych w wieku od 18 do 24 lat zmagało się z depresją, podczas gdy w 2021 było to już 20,8 proc. osób. Z kolei Unicef podaje, że w 2021 roku to samobójstwo było drugą najczęstszą przyczyną zgonów młodych osób w Europie. Każdego dnia troje nastolatków odbiera sobie życie z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym.

Unsplash.com

Dyrektor regionalny WHO na Europę, dr Hans Kluge, podkreśla, że otaczająca nas rzeczywistość jest trudna. Młodzi ludzie muszą stawić czoła licznym wyzwaniom i problemom, takim jak kryzys klimatyczny, presja akademicka, oczekiwania społeczne czy szkodliwy wpływ mediów społecznościowych.

WHO podaje, że w pierwszym roku pandemii częstotliwość występowania lęku i depresji na świecie wzrosła o ¼.

Wyniki opublikowano z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, którego celem jest podniesienie świadomości na temat problemów ze zdrowiem psychicznym na całym świecie.

Tekst: MZ

SPOŁECZEŃSTWO