Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

’Wysoko funkcjonujący lęk’ zyskuje popularność na TikToku

Czym jest i jakie są jego objawy?
.get_the_title().

Hasztag #highfunctioninganxiety przekroczył 180 mln wyświetleń na TikToku. Odwołuje się on do tzw. uogólnionego lęku, który dotyka coraz większą część społeczeństwa. Niektórzy badacze uważają, że termin zyskał popularność za sprawą pandemii.

Po covidzie świadomość zdrowia psychicznego znacznie się zwiększyła – mówi Irina Gorelik, psycholożka z Williamsburg Therapy Group. – Ludzie bardziej zwracają uwagę na oznaki, które w przeszłości były bagatelizowane.

Uogólniony lęk może objawiać się na kilka sposobów. W pierwszej kolejności charakteryzuje go występowanie takich dolegliwości jak kołatanie serca, pocenie się dłoni i rozdrażnienie. – Niektóre osoby zauważają też, że przestają tolerować duże ilości kawy – dodaje Gorelik.

lęk/fot. Mart Production, pexels.com
fot. Mart Production/pexels.com

Następnie występuje niechęć do wszelkich spotkań czy wyjść ze znajomymi. – Ludzie z wysokofunkcjonującym lękiem często ciężko pracują, by nie myśleć o swoich dolegliwościach, przez co następnie nie mają siły na spotkania towarzyskie – komentuje Gorelik. – Rzeczy, które na co dzień wydają się niezbędne dla społeczeństwa, są przez osoby z uogólnionym lękiem ignorowane.

Ostatnim z objawów mogą być zmiany w codziennej rutynie.

Być może śpisz więcej lub mniej, przejadasz się lub nie dojadasz. Jeśli zauważymy, że nasze dni nie są takie jak kiedyś, może to oznaczać, że dotyka nas wysoko funkcjonujący lęk – podsumowuje ekspertka.

Zdjęcie główne: RDNE Stock Project/Pexels.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO