Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Znane kobiety i ich doskonałe odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie mają dzieci

Sprawdźcie jak Jennifer Aniston, Zooey Deschanel czy Oprah Winfrey ustosunkowały się do tego delikatnego i wciąż dla wielu drażliwego tematu.
.get_the_title().

Wiele kobiet doświadcza ogromnej społecznej presji dotyczącej macierzyństwa. Niewinne na pozór pytania ze strony rodziny (’a kiedy będzie wnusio?’) czy znajomych w długoterminowej perspektywie potrafią doprowadzić nawet do emocjonalnych traum. Zwłaszcza gdy ktoś zarówno z subiektywnych (przekonania, priorytety, system wartości), jak i obiektywnych (zła sytuacja ekonomiczna, brak poczucia bezpieczeństwa) powodów nie widzi się w roli matki. Taka presja dotyka też kobiety z pierwszych stron gazet. Poniżej przytaczamy kilka ich najciekawszych wypowiedzi na ten temat.

1. Jennifer Aniston – 'Nikt nie ma prawa oceniać czyichś wyborów’

Gwiazda 'Przyjaciół’ do tematu ingerowania w prywatne sprawy odniosła się w wywiadzie dla magazynu 'Allure’.

Stwierdziła tam jasno i bez ogródek, że nikomu nic do tego, z jakich powodów kobiety nie posiadają dzieci.

2. Cameron Diaz – 'Mam niewiarygodne życie’

Słynna aktorka w rozmowie z magazynem Parade powiedziała, że niezwykłe życie, jakie prowadzi, w dużej mierze jest takie właśnie dlatego, że przez długi czas nie decydowała się na macierzyństwo. Aktualnie sytuacja się zmieniła – w wieku 47 lat urodziła córeczkę.

3. Ellen DeGeneres – 'Nie chciałabym ich zepsuć’

Ellen, obok właściwego sobie przekąsu, uzupełniła tę myśl o cenną uwagę, że wiele bezdzietnych par rozważa zalety i wady ewentualnego rodzicielstwa w sposób co najmniej tak samo skrupulatny jak rodzice oraz że decyzja ta musi być dokładnie przemyślana.

4. Zooey Deschanel – 'Nikt nie zadaje tego pytania mężczyznom’

Będąca aktualnie w ciąży aktorka zwróciła uwagę na dysproporcję w częstotliwości zadawania tego pytania kobietom i mężczyznom.

Określiła je mianem seksizmu, którego geneza tkwi w automatycznym umiejscawianiu kobiety w określonej, zamkniętej społecznej roli.

5. Oprah Winfrey – 'Gdybym miała dzieci, nienawidziłyby mnie’

Winfrey wielokrotnie podkreślała, że priorytetem w jej życiu zawsze była praca, tym samym brak dzieci to jej w pełni świadomy wybór, bo byłyby dopiero na (co najmniej) drugim miejscu.

Bardzo zgrabną puentą, wartą wzięcia sobie do serca przez wszystkie osoby lubiące ingerować w prywatność innych, wydaje się tu wypowiedź dziennikarki i feministki Glorii Steinem: 'Nie wszyscy musimy żyć dokładnie w ten sam sposób’.

Tekst: WM
Źródło zdjęcia głównego: Mylifetime

SPOŁECZEŃSTWO