Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

16-latka na jeden dzień została premierem Finlandii

Stało się to w ramach Międzynarodowego Dnia Dziewczynek ONZ. 16-latka zajęła się tematem równouprawnienia i technologii.
.get_the_title().

Na jeden dzień premierem Finlandii została 16-letnia dziewczyna. Aava Murto pochodzi z Vaaksy – niewielkiej wsi na południu kraju. Objęcie przez nią tego stanowiska miało charakter symboliczny i odbyło się w związku z Międzynarodowym Dniem Dziewczynek ustanowionym przez ONZ, który obchodzony jest 11 października. Elementem tegorocznych obchodów było właśnie Girls Takeover, czyli „dziewczyńskie przejęcie”, w ramach którego w środę Aava została premierką.

W tym roku akcja skupia się na dziewczętach i technologii – kwestii równości i bezpieczeństwa w sieci.

O tym właśnie mówiła 16-letnia premier Finlandii. – Dostęp dziewcząt do technologii to ważny, globalny problem równości, który należy traktować poważnie – mówiła podczas spotkania z fińskimi ministrami i politykami. Aava podkreśliła, że aż 3 z 4 dziewcząt i kobiet doświadczają w sieci przemocy. Jednocześnie jednak zaznaczyła, że dziewczyny są nie tylko ofiarami – mają też ogromny potencjał, który mogą realizować właśnie poprzez technologię.

Ambicje związane z równouprawnieniem płci spadną, jeśli dziewczęta będą odsuwane od używania i rozwijania technologii. Dziewczęta również mają cyfrową przyszłość i dlatego powinny mieć głos w dziedzinie technologii – powiedziała 16-latka, która w środę spotkała się także z prawdziwą premier Finlandii, Sanną Marin (warto dodać, że niespełna 35-letnia Marin jest najmłodszą osobą piastującą urząd premiera na świecie).

Girls Takover w Finlandii nie ograniczył się jednak wyłącznie do tego, w dużej mierze symbolicznego, gestu.

W jego ramach odbyły się również wydarzenia w wielu fińskich firmach, także tych z dziedziny IT. Jeśli chodzi o równouprawnienie, kraj zresztą jest jednym ze światowych liderów – w ubiegłym roku Finlandia znalazła się na trzecim miejscu w globalnym raporcie na temat równości płci.

Tekst: NS

SURPRISE