5 alternatywnych magazynów o modzie, lifestyle’u i sztuce

Pokazują nowe perspektywy, inspirują i, co chyba najcenniejsze, zaskakują niezwykłą i niebanalną treścią. Oto lista pięciu zagranicznych magazynów, które zmienią wasze podejście do mody i współczesnej kultury.
.get_the_title().

Można się zastanawiać, czy alternatywne magazyny nadal powinny nosić taką nazwę. Obecnie obserwujemy coraz większy trend na indywidualne, niezależne publikacje ukazujące się kilka razy do roku. Mimo to nadal stanowią alternatywę dla informacyjnej papki serwowanej przez social media i do znudzenia podobne portale internetowe. Pokazują nowe perspektywy, inspirują i, co chyba najcenniejsze, zaskakują niezwykłą i niebanalną treścią. Oto lista pięciu zagranicznych magazynów, które zmienią wasze podejście do mody i współczesnej kultury:

1. Marfa Journal

Marfa Journal

Co się dzieje, kiedy dwie młode dziewczyny wybierają się w podróż po Stanach Zjednoczonych i robią pit stopa w teksańskiej Marfie, będącej pustynnym epicentrum sztuki? Powstaje magazyn, który zmienia postrzeganie współczesnej sztuki i mody.

Marfa Journal, założony przez młodą Alexandrę Gordienko, to magazyn stworzony przez artystów dla artystów.

Możecie nazwać go alternatywą publikacją, ale nie da się zaprzeczyć, że Gordienko ma oko niezwykle wyczulone na to, co kształtuje dzisiejsze trendy w modzie, lifestyle’u i szeroko pojętej sztuce. Ten ponadprzeciętny zmysł został doceniony przez branżę, jej twórców oraz przez wiele instytucji (Kanye West, Colette, IDEA Books), którzy chętnie podejmują współpracę z Gordienko.

Marfa Journal

2. System Magazine

System Magazine

Wydawany dwa razy do roku, magazyn nie boi się kontrowersji, trudnych tematów i pokazywania mody z innej perspektywy niż większość kolorowych magazynów.

Z niezależnej inicjatywy przekształcił się w miejsce, które przyciąga najważniejszych ludzi z branży.

Mają oni okazję do wyrażenia własnej, niekoniecznie przyjaznej opinii na temat otaczającego ich świata. System Magazine lubi iść pod prąd, zadając trudne pytania, robiąc sesje, które niekoniecznie ukazałyby się w Vogue’u (chyba że w polskim, bo naczelnym fotografem System jest Juergen Teller) i promując osoby, o których nie przeczytacie na zagranicznych „pudelkach”.

System Magazine

3. Unpolished

Nazwa, która wywołuje skojarzenia z naszą ojczyzną, nie jest przypadkowa. Unpolished to magazyn kreowany przez Inę Lekiewicz, byłą szefową działu moda w polskim Elle, stylistkę, redaktorkę i stale rozwijającą się osobowość na zagranicznym rynku. Odkąd Ina przeprowadziła się do Londynu, Unpolished stał się jednym ze sposobów na wyrażanie swojej wizji współczesnej mody.

Ina współpracuje z artystami i twórcami z całego świata, z których spora część to kwintesencja współczesnej londyńskiej bohemy.

Misją Unpolished jest tworzenie magazynu, który inspiruje, prowokuje do myślenia i przekracza granicę stereotypowego podejścia do publikowanych treści.

4. Pylot Magazine

Stworzony jako eksperyment, Pylot Magazine opiera się wyłącznie na analogowych zdjęciach.

Retusz jest zakazany.

Może właśnie ta jedyna ścisła reguła obowiązująca w procesie twórczym pozwala na uzyskanie tak wyjątkowego efektu. Sesje publikowane przez Pylot poruszają zmysły i sprawiają, że uruchamiamy proces myślowy. Wciągają znacznie intensywniej niż kolorowe obrazki dopieszczone co do ostatniego detalu. Niektóre z nich przekraczają płynną granicę pomiędzy fotografią modową a obrazem klasyfikowanym jako sztuka.

5. The Gentlewoman

Magazyn stworzony na fali popularności feminizmu stał się czymś więcej niż tylko chwilową odpowiedzią na zachodzące zmiany. Dzisiaj The Gentlewoman to magazyn dla kobiet inteligentnych, wykształconych, szukających szerokiej perspektywy i wychodzących poza schematy, w które zaplątały je minione dekady.

Tworzony przez kobiety, głównie dla kobiet, ale też dla mężczyzn, którzy przyklaskują kobietom w ich społecznym i kulturowym przebudzeniu.

Każdą okładkę zdobi wyjątkowa kobieta, niekoniecznie gwiazda z pierwszych stron innych, popularniejszych magazynów. Przez ostatnie lata The Gentlewoman wypracował sobie stabilną pozycję na rynku i stał się pismem opiniotwórczym.

Tekst: Malwa Wawrzynek

SURPRISE