Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 miejsc na narty w Warszawie i okolicach

Spędzasz ferie w mieście i nie możesz już dłużej patrzeć na zdjęcia znajomych oznaczających się w modnych narciarskich kurortach? Spokojnie, w okolicy Warszawy też znajdziesz kilka stoków i tras biegowych.
.get_the_title().

W Warszawie od tygodnia trwają ferie zimowe i w końcu spadł śnieg. To oznacza, że nie musimy już z zazdrością przeglądać Instagrama pełnego zdjęć znajomych, którzy wybrali się w Alpy czy chociażby polskie góry. Okazuje się bowiem, że zarówno w Warszawie, jak i w okolicy znajduje się kilka niezłych stoków oraz tras biegowych. Oczywiście, nie poczujemy się tam jak w Val Thorens czy innym alpejskim kurorcie, jednak z pewnością doświadczymy tam odrobiny zimowego wypoczynku, o który naprawdę trudno w dużym mieście. Gdzie zatem udać się na narty w najbliższy weekend? Oto 5 naszych propozycji:

1. Górka Szczęśliwicka

fot. Damian Kujawa

Położona na Ochocie, około 5 km od centrum miasta, Górka Szczęśliwicka to jedyny stok w stolicy. Jego długość nie jest może imponująca, bowiem zjazd 227 metrowym stokiem trwa zaledwie kilka sekund, jednak gdzie indziej możemy jeździć na nartach, oglądając jednocześnie całą panoramę miasta z Pałacem Kultury i Nauki na czele? Ośrodek przy ulicy Drawskiej czynny jest codziennie od 10:00 do 20:00. Za godzinę jazdy zapłacimy 13 (bilet ulgowy) lub 19 złotych (normalny). Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu oraz zapisania się do szkółki – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Na koniec dobra informacja: w przypadku braku śniegu stok naśnieżany jest armatkami, dlatego nie straszne mu ewentualne kaprysy pogody.

2. Mazowiecki Park Krajobrazowy

Fot. Studio 2000

Warszawski park, którego teren obejmuje Wawer i Wesołą oraz okoliczne gminy, takie jak Józefów, Otwock czy Celestynów, uznawany jest za raj dla biegaczy. Najlepsza trasa przez Piaszczystą Perć prowadzi od Międzylesia aż do Józefowa i przebiega żółtym szlakiem, który liczy 23 km. Mniej wytrzymali mogą ją skrócić 6 km. Do Międzylesia dostać możemy się autobusem nr 125, który dowozi nas praktycznie do samego rezerwatu.

3. Park Kultury w Powsinie i Las Kabacki

fot. zdalaodbiura.pl

Kolejna propozycja dla biegaczy, do której bez problemu dostaniemy się komunikacją miejską. Trasy wyznaczone są tutaj w trzech kolorach: niebieskim, zielonym oraz czerwonym. Kierując się czerwonym lub zielonym, dostaniemy się do jednego z najpopularniejszych terenów wśród stołecznych biegaczy narciarskich, czyli Lasu Kabackiego. Trzymając się któregoś z wymienionych szlaków, możemy dostać się do Pyr, skąd bez problemu złapiemy powrotny autobus do Parku Kultury lub do metra Wilanowska. Warto również na bieżąco śledzić stronę Parku Kultury – przy odpowiednich warunkach pogodowych na terenie parku istnieje bowiem możliwość wypożyczenia sprzętu do biegania. Ceny rozpoczynają się od 15 złotych za wypożyczenie nart dla osoby dorosłej na 2 godziny.

4. Kampinoski Park Narodowy

Ostatnia propozycja dla biegaczy to znajdujący się około 50 km od Warszawy Kampinowski Park Narodowy. Jeżeli nie jesteśmy zmotoryzowani, łatwo dostaniemy się tam prywatnymi busami odjeżdżającymi z pętli na Górczewskiej. W Kampinosie jest kilka tras biegowych, jednak na szczególną uwagę zasługują trzy z nich: 50 kilometrowy Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej, który można skrócić do 20 km, 9 kilometrowy Czarny szlak z Lasek do Wólki Węglowej oraz Żółty szlak z Kampinosu do Nowego Polesia. Obecnie warunki pogodowe w Parku są bardzo dobre, na miejscu istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu – wypożyczalnia nart zlokalizowana jest w Laskach koło Warszawy, na terenie Klubu Sportowego Ryś. Dwugodzinne wypożyczenie nart, kijków oraz butów to koszt 25 złotych. Wypożyczalnia organizuje również naukę jazdy na nartach biegowych dla początkujących.

5. Góra Kamieńsk w Bełchatowie

fot. lodzkie.naszemiasto.p

Idealna propozycją dla mieszkańców Warszawy, dla których trasa na Szczęśliwicach jest za krótka, ale nie mogą pozwolić sobie na dłuższy urlop, to wycieczka do województwa łódzkiego, bo właśnie tam zlokalizowany jest najbliższy stok. Dokładnie 163 km, czyli około 2 godziny, dzielą Warszawę od Bełchatowa, co pozwala na swobodne zorganizowanie jednodniowego wyjazdu. Bliskość ta powoduje, że mieszcząca się w Bełchatowie Góra Kamieńsk jest coraz popularniejszym celem podróży warszawiaków. Na miejscu mamy do dyspozycji wybudowany w 2005 roku stok o długości ponad 700 metrów, trzy trasy oraz wyciągi – talerzykowy, orczykowy i krzesełkowy. Działa tam również wypożyczalnia sprzętu – ceny rozpoczynają się od 15 złotych za godzinę.

SURPRISE