Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 najciekawszych wyjazdów unplugged, na których twoje dziecko oderwie się od smartfona

Obóz dla mistrzów Jedi i superbohaterów, survival dla 7-latków, spanie w lesie, orienteering i szkoła magii – wszystko bez smartfonów i w terenie. Na tych wypadach dzieciaki rozpalą ognisko, zbudują szałas i wrócą odmienione.
.get_the_title().

Stłumiona kreatywność, przeciążenie informacyjne i otyłość są wskazywane jako największe problemy w prawidłowym rozwoju dzieci spowodowane nadużywaniem nowych technologii. Do tego dochodzą jeszcze zaburzenia snu spowodowane niebieskim światłem. Jest jednak sposób, żeby oderwać dzieciaki od ekranów i są ludzie, którzy mogą w tym pomóc. Przedstawiamy 5 obozów i kolonii dla dzieci w duchu unplugged, na których dzieciaki odpoczną od technologii.

Childhood unplugged, czyli dzieciństwo bez prądu to temat, któremu przyglądaliśmy się niejednokrotnie. Pisaliśmy o projekcie społeczno-artystycznym Childhood Unplugged, który poruszył rodziców na całym świecie, a tu znajdziecie nasz wywiad z Ashley Jennett inicjatorką projektu.

Fot. Ashley Jennett inicjatorka projektu Childhood Unplugged

Biuro Turystyki Aktywnej w ramach wspierania dzieciństwa bez prądu stworzyło nietuzinkowy program dla dzieciaków. Poniżej znajdziecie propozycje, które oderwą dzieciaki od ekranów. Czy będą tęskniły za iPadem? Tylko przez chwilę.

1. Obóz Bez Smartfonów – Podwórko Rządzi!
Wiek: 7-12 lat
Lokalizacja: Mazury, jezioro Tajty

Oldskulowe gry, ruch i zabawy bez prądu. Wystarczy na parę dni oderwać się od ekranów i już łatwiej jest nawiązać przyjaźnie i pobudzić wyobraźnię. W programie: guma do skakania, gry w kapsle, państwa-miasta, zawody w zbijaka, budowanie latawców i klasyki uliczne, czyli zabawy w chowanego, ciuciubabkę, w berka, frisbee, hula-hop i piłka. Dzieciaki rozpalą ognisko, zbudują tratwę i szałas, poznają podstawy żagli, rozbiją namiot w lesie i w nim przenocują. Wrócą odmienione i z powtórką z dzieciństwa rodziców.

2. Szkoła Jedi
Wiek: od 7 lat do 12 lat
Lokalizacja: Tatry, Murzasichle

Niech moc będzie z Wami! Galaktyce potrzebni są obrońcy pokoju. Na koloniach dzieciaki nauczą się posługiwać mieczem świetlnym (treningi przy użyciu bezpiecznych mieczy otulinowych) – to w końcu podstawa. Zaliczą też pojedynki na Laser X – blastery mają zasięg 60 metrów, a kamizelka z czujnikiem zlicza celne strzały. Zbudują epicki model Falcon Millenium i Niszczyciela Imperium ze Snokem na pokładzie z LEGO Star Wars. Do tego Live Action Role Playing Game z profesjonalnymi strojami Star Wars i budowanie droida, gry terenowe z poszukiwaniu holokronów, tajne misje, wieczorna wyprawa na planetę Alderan, laboratorium, w którym zrobią wybuch wulkanu.

3. Obóz Superbohaterów

Wiek: 7-12 lat
Lokalizacja: Tatry

Superbohaterowie żyją wśród nas. Szybkość, siła i odwaga, ale też zimna krew i rozsądek. Obóz dla wszystkich fanów superbohaterów. W programie tworzenie strojów, pojedynki na Laser X, budowanie LEGO Marvel Super Heroes, Spider-Man i Batman. Do tego nauka jazdy Batmobilem, wizyta w jaskini Batmana, nauka rzucania batarangiem, strzelania z łuku, rzucania tarczą Kapitana Ameryki, rzucania Mjollnirem, pajęczych ruchów i… latania (dzięki specjalnemu trenażerowi). Dzieci zbudują robota i wezmą udział w wieczornej grze terenowej zaopatrzone w mapę, tajemnicze informacje i kompas. Będą tworzyć komiksy i wezmą udział w Live Action Role Playing Game.

4. Kolonia z Elementami Survivalu – Jura

Wiek: od 7 lat do 12 lat
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Częstochowska

Dzieci nauczą się jak rozpalić ognisko, zbudować szałas, znaleźć drewno, zabezpieczyć żywność przed zwierzętami oraz w jaki sposób zdobyć wodę. Zdobędą pożywienie w lesie i je ugotują, będą rozpoznawać drzewa i głosy ptaków. Przenocują pod gołym niebem w namiotach typu igloo. Przejdą szkolenie z terenoznawstwa i orienteeringu. Dowiedzą się, jak wyznaczyć strony świata różnymi metodami. Czeka na nie też MAX paintball, łucznictwo, zajęcia linowe, podstawy wspinaczki i eksploracja jaskiń. Dodatkowo nauczą się, co zrobić w czasie pożaru lub wypadku na drodze i przejdą szkolenie ratunkowe.

5. Mini Kolonia Odkrywców

Wiek: od 5 lat do 9 lat
Lokalizacja: Osada Popowo

Coś dla maluchów, czyli pierwsze samodzielne kolonie, do tego mocno odkrywcze. Skąd bierze się deszcz? Ile lat ma nasza galaktyka? Dlaczego wąż zrzuca skórę? Na koloniach dzieci poznają wielkich odkrywców, skorzystają z mini laboratorium i będą się opiekować danielami, końmi i owcami. Nauczą się podstaw pierwszej pomocy medycznej i zdobędą wiedzę o ciele człowieka. Będą oglądały zebrane rośliny pod mikroskopem, rozpoznawały odgłosy ptaków i tworzyły zielnik. Nie zabraknie Lego Technic i innych zadań, jak budowa własnego latawca. Będą gimnastykować mózg dzięki zabawom logicznym, m.in. sudoku. Do tego gry terenowe, ognisko, kąpiele, a wieczorem czytanie bajek.

To nie wszystko! Na fanów magii czeka Wakacyjna szkoła magii, a dla małoletnich fanów mocnych wrażeń prawdziwy Obóz Przetrwania.

SURPRISE