Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 najgłupszych teorii spiskowych dotyczących pochodzenia koronawirusa

Wiecie, kto odpowiada za to, że musicie teraz siedzieć w domu? Jeśli chodzi o źródło koronawirusa, niektórzy mają naprawdę ciekawe, ale i bardzo absurdalne pomysły.
.get_the_title().

1. Broń biologiczna stworzona przez chiński rząd

Prezentowaliśmy wam ostatnio listę 5 filmów o epidemiach – w większości przypadków początkiem akcji był właśnie eksperyment, za którym stał rząd czy wojsko. Nic więc dziwnego, że wielu osobom od razu przyszedł na myśl taki scenariusz. Wedle tej teorii spiskowej, wirus wyprodukowany został w laboratorium – prawdopodobnie w National Biosafety Laboratory, które mieści się w Wuhan – jako broń biologiczna.

Eksperyment wymknął się jednak spod kontroli, a śmiercionośny wirus wydostał się z laboratorium…

Teoria zyskała popularności, kiedy mówiąc o koronawirusie, prezydent Chin Xi Jinping podkreślił jednocześnie, jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo w laboratoriach.

2. Broń biologiczna stworzona przez amerykański rząd

Obserwowaliście napięcia na linii Stany Zjednoczone – Chiny? Droga do podpisania częściowego porozumienia handlowego była naprawdę wyboista. Nic więc dziwnego, że pojawiła się teoria obarczająca winą za koronawirusa amerykański rząd, którego celem miało być rzekomo zniszczenie chińskiej gospodarki. Albo też – jak sugerowała jedna z rosyjskich stacji – zmuszenie Chin do zakupu drogich szczepionek. Oczywiście istnieje też teoria, wedle której pandemia to sprawka rządu Rosji.

3. Kobieta, która zjadła zupę z nietoperza

Wyświetl ten post na Instagramie.

Happy Hallowe’en!! Well not for a few months yet, but I was thrilled to bits to see this huge bat flying around hunting yesterday in broad daylight (well cloud, rain and wind) at midday in Home Park. I’m told it’s either a Serotine or Noctule, two of the UK’s biggest bats with wingspans of 32-38cm and 32-40cm respectively. Can any bat experts ID for me? Will update post when confirmed. Do you think bats are scary? I think they are really cute, like little flying kittens and puppies, their babies are even called pups. They are the only true flying mammal species. Bats are also pollinators around the world, 90% of rainforest reforestation is reliant on bats and some foods depend on bats, such as mangoes, bananas, guavas, and many other fruits and nuts. Without bats, we wouldn’t have tequila or chocolate as they pollinate agave and cacao plants too! (No flash used ) . . . #bbcspringwatch #earthcapture #wildlondon #londonbatgroup #batconservationtrust #woodlandtrust #bat #bats #batsofinstagram #londonnationalparkcity #instawild #wildlife_inspired #wildlife_shots #wildlife_captures #batconservation #365dayswild #ukpotd #bestnatureshot #exclusivewildlife #bbcwildlifepotd #natgeowild #lovebats #chocolate #tequila #pollinators #kingston #batsmatter #ukparksandgardens

Post udostępniony przez Paula Redmond (@pr_ultra)

Tę teorię na pewno mieliście okazję usłyszeć. Chińska blogerka podróżnicza Wang Mengyun umieściła na swoim kanale wideo, na którym je zupę z nietoperza. Film błyskawicznie stał się viralem. Ludzie uznali, że zjedzone zwierzę było zainfekowane, a Mengyun roznosi teraz koronawirusa. Oczywiście niewiele w tym prawdy – film nakręcony został w 2016 roku i to nie w Chinach, a na wyspie Palau. Niemniej blogerka musiała przeprosić za zjedzenie zwierzęcia. Podkreśliła, że nie miała świadomości, że nietoperze tak łatwo mogą przenosić zarazki.

To jedna wersja historii z tym daniem – w innych wariantach pojawiają się anonimowe osoby, które zjadły zupę z nietoperza, co w efekcie doprowadziło do pandemii.

Na to, że winę za koronawirusa ponoszą nietoperze i sympatycy potraw z ich dodatkiem nie ma jednak żadnych dowodów.

4. Winna jest sieć 5G

Wuhan było jednym z pierwszych chińskich miast, gdzie pojawiła się sieć 5G. Było też ogniskiem pandemii. Przypadek? Raczej tak.

Wielokrotnie pisaliśmy już o nimbie teorii spiskowych, który otacza sieć 5G i wielokrotnie zbijaliśmy fałszywe argumenty, podpierając się także informacjami pochodzącymi od Ministerstwa Cyfryzacji. Odsyłamy więc do tekstu, w którym tłumaczymy, że 5G nie jest niebezpieczne dla zdrowia. A, i ważny fakt dotyczący tej teorii spiskowej – jeśli ktoś wam powie, że winne jest 5G, to pamiętajcie, że Wuhan jest jednym z 16 miast, w których sieć pojawiła się w tym samym czasie. Dlaczego więc wirus pojawił się tylko tam? To teoria szyta naprawdę grubymi nićmi.

5. Winny jest Bill Gates

Dlaczego winny jest Bill Gates?

Powód jest prosty – od dawna publicznie mówi o tym, że świat nie jest przygotowany na pandemię nieznanej choroby.

Mówił o tym także w odcinku serialu „Explained” pod tytułem „The Next Pandemic”, który dostępny jest na Netfliksie. Skoro ostrzegał przed pandemią, to musiał coś o tym wiedzieć, prawda? Taką logiką kierują się wielbiciele teorii spiskowych. Warto dodać, że fundacja Billa i Melindy Gatesów właśnie przekazała na walkę z koronawirusem aż 125 mln dolarów.

Zdjęcie główne: Fortune.com
Tekst: NS

SURPRISE