Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Badacze postanowili przyjrzeć się najstraszniejszym złoczyńcom z horrorów. Kto znalazł się na szczycie listy strachów?

Pomiędzy fanami horrorów od lat toczy się nieustanna walka o próbę ustalenia najstraszniejszego i najokrutniejszego złoczyńcy. Zespół badaczy z Wielkiej Brytanii postanowił więc pochylić się nad tym zagadnieniem i sporządził listę najgorszych z najgorszych postaci kina strachów. Kto znalazł się na podium zestawienia?
.get_the_title().

Wraz z nadejściem Halloween badacze z Claims.co.uk przyjrzeli się setkom przerażających złoczyńców, którzy przez lata straszyli na ekranach. Zespół wykorzystał dane dotyczące jump-scare’ów, ilości popełnionych zbrodni i czasu na wizji z dokładnie 162 horrorów, aby ustalić, który filmowy przestępca jest najgorszym z najgorszych.

Badacze obliczyli ilość zgonów i momentów, w których można przestraszyć się jumper-scare’ów. Dane zostały następnie ograniczone do tych filmów, które miały co najmniej 10 jumper-scare’ów. Następnie lista została pomniejszona do 32 filmów, w których można było zidentyfikować konkretnego zabójcę jako głównego złoczyńcę. W przypadku wielu ekranizacji w danej serii horroru, w których występuje ten sam główny przestępca, obliczono średnią przypadającą na film.

Ostateczny wynik badania to procentowy ranking przypadający na 'średnią zgonów w filmie’ i 'średnie przerażenie filmem’, przedstawiony jako 'wynik skuteczności złoczyńcy’ w skali do 10.

Jak się okazało, najstraszniejszym i najgorszym z najgorszych, stał się Michael Myers z serii Halloween, z wynikiem skuteczności złoczyńcy wynoszącym 8,71/10. Zdobywa ten wynik, zabijając średnio 18 osób w jednym filmie, powodując także strach przed jump-scare’em średnio 11 razy na część.

Michael Myers /Humberto Guzman, pexels.com

Na drugim miejscu znalazł się Wilkołak z Amerykańskiego wilkołaka w Londynie i jego kontynuacji, Amerykańskiego wilkołaka w Paryżu, z wynikiem skuteczności złoczyńcy 7,74/10. Liczba zabójstw objęła 10 na film, okazując spory spadek w porównaniu z zabójczą działalnością Michaela Myersa.

Trzecie miejsce zajęła Kayako z japońsko-amerykańskiej serii horrorów The Grudge, która zdobyła wynik 7,58/10, ze śmiertelnością 8 osób na film i aż 13 jumper-scare’ów na część.

Wyniki badania zaskoczyły wielu miłośników horrorów. Lista top 10 przestępców zawierała także takie postaci jak Anioł Śmierci z Cichego Miejsca, Ghostface z serii Krzyk oraz laleczkę Chucky. Ikoniczni złoczyńcy jak Candyman, Jigsaw, Freddy Kruger, Jason Voorhees czy klaun Pennywise nie znaleźli się w pierwszej dziesiątce zestawienia.

SURPRISE