Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Przeżywasz „kryzys wieku młodego”? Badania pokazują, jak sobie z tym poradzić

Profesor z Houston tłumaczy, w jaki sposób odnaleźć swoją drogę w życiu i zażegnać kryzys wieku młodego, z którym boryka się coraz więcej Millenialsów.
.get_the_title().

Jak pisaliśmy ostatnio, zaskakująco wiele osób boryka się z kryzysem wieku młodego. Nie wie, jaką ścieżkę kariery obrać, nie jest w stanie poradzić sobie z problemami dorosłości oraz nie potrafi odnaleźć swojego „ja”. Pewien naukowiec znalazł jednak sposób, jak walczyć z tym problemem. Hajo Adam, profesor Rice University w Houston, twierdzi, że najlepszym sposobem na ominięcie tego kryzysu może być przeprowadzka za granicę. Jego badania opierają się na analizie „jasności postrzegania samego siebie”. Jest to skala, która pozwala sprawdzić, jak dobrze znamy samych siebie. Znajduje się w niej seria 12 stwierdzeń, wśród nich: „moje oczekiwania względem siebie kłócą się ze sobą” czy „spędzam dużo czasu, zastanawiając się, jaką osobą jestem”.

Naukowiec odkrył, że samoświadomość jest znacznie wyższa u osób mieszkających zagranicą. Młodzi ludzie, wolni od ograniczeń i oczekiwań powiązanych z ich własną kulturą, mają znacznie więcej możliwości, aby odkryć, co jest dla nich naprawdę ważne.

Ponowne przejście przez takie kwestie jak przeprowadzka, świeży start i rozwój w nowym miejscu czy dostosowywanie się do nowych standardów i otoczenia zmuszają do przemyślenia swoich wartości. Co więcej, badania Adama dowiodły, że korzystniej na samoświadomość wpływa nie liczba państw, w której żyją badani, lecz czas, który tam spędzają – lepiej jest przeżyć 10 lat w jednym miejscu, niż 2 w pięciu. Wynika to z tego, że będąc nowym w danym miejscu, większość czasu na początku pochłaniają nam kwestie techniczne (nowe mieszkanie, szukanie lekarza, najlepszego sklepu w pobliżu czy sprawy urzędowe). Gdy już się jednak zadomowimy, mamy więcej czasu na zastanowienie się nad swoim życiem. Inne badania tego samego naukowca mówią, że ludzie mieszkający zagranicą i osiadli w innej kulturze są znacznie bardziej kreatywni. Podsumowując, im dalej od domu, tym bliżej siebie.

Tekst: DS

SURPRISE