Badania wykazują, że czytanie książek, gazet i F5 wydłuża życie

Okej, pod kątem F5 nie badano ochotników na Yale, ale skoro wyniki był taki, że kto czyta, ten żyje dłużej, na pewno nie mijamy się z prawdą.
.get_the_title().

Zdrowa dieta, aktywność fizyczna, żadnych używek – to porady, które najczęściej pojawiają się w kontekście tego, jak zapewnić sobie długowieczność. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu w Yale dołączyli do tej listy jeszcze jeden punkt – czytanie. A przecież i bez tego odkrycia o profitach płynących z częstego oddawania się lekturze można by napisać książkę i wcale nie byłaby ona krótka.

Rozwijanie wyobraźni, poszerzanie słownictwa, poprawa zdolności koncentracji i pamięci czy po prostu przyjemne spędzenie wolnego czasu – to tylko niektóre zalety płynące z czytania.

„Była sobie dziewczyna” (2009)

Wygląda więc na to, że książki są lekiem na całe zło i nadzieją nie tylko na przyszły rok, ale kilka bonusowych lat życia. Naukowcy doszli do takiego wniosku po przebadaniu kilku tysięcy ochotników powyżej 50-tego roku życia.

Na podstawie zebranych od nich informacji ochotników podzielono na trzy grupy: osób czytających więcej niż 3,5 godz. tygodniowo, poniżej tego czasu i tych, którzy nie czytają w ogóle.

Przy okazji zauważono, że wśród osób, które na lekturę poświęcały najwięcej czasu, przeważały kobiety z wykształceniem wyższym i dobrymi zarobkami.

via GIPHY

Naukowcy obserwowali uczestników badania przez następne 12 lat, sprawdzając, czy ich nawyki czytelnicze się nie zmieniły. Docelowo zapisywano długość ich życia. Seniorzy, którzy w ogóle nie czytali, nie dożywali tylu lat, co ci z obu grup czytających.

Niezależnie od płci, stanu zdrowia, wykształcenia czy statusu materialnego osoby czytające ponad 3,5 godz. tygodniowo żyły dłużej o co najmniej 23 miesiące od tych, którzy w ogóle nie sięgali po książki czy gazety.

via GIPHY

Przedstawiając wyniki zwrócono uwagę na to, że niewiele czynności siedzących i możliwych do wykonania przez niemalże każdego ma tak pozytywne skutki w obszarze długości życia. Badacze po raz pierwszy udowodnili też przewagę książek nad gazetami i czasopismami. Do tej pory różne eksperymenty i analizy nie robiły rozróżnienia w obrębie tego, co jest czytane.

Tym razem ustalono jednak, że wybierając lekturę książki, można sobie zagwarantować kolejne dodatkowe miesiące życia.

„Tamte dni, tamte noce” (2017)

Nadal trwają badania, które mają na celu określić, dlaczego czytanie – w szczególności książek – ma taki wpływ na organizm człowieka. Obecnie utrzymuje się, że to dlatego, bo rozwija ono nasze zdolności poznawcze. Trenujemy je na dwóch płaszczyznach – jedna z nich to rozumienie, co czytamy i odpowiednie odniesienie tego do rzeczywistości. Druga płaszczyzna to nasz stosunek do historii i jej bohatera oraz to, jakie uczucia budzi lektura, co zwiększa naszą inteligencję emocjonalną.

Naukowcy twierdzą, że książki poprzez rozwijanie naszych zdolności poznawczych wykształcają w nas lepszą zdolność przetrwania, co przekłada się właśnie na dłuższe życie.

via GIPHY

Jeśli więc naukowcy z Uniwersytetu Yale się nie mylą, to zapomnijcie o wszystkim, co było na waszych świątecznych wishlistach, a nie jest książką lub prenumeratą jakiegoś dobrego pisma, bo wygląda na to, że trudno o inną rzecz, która zawierałaby tak duży pakiet wszelkich dobrodziejstw. Swoją drogą przypominamy, że można już zamawiać najnowszy drukowany numer F5 🙂

Tekst: Kinga Dembińska

SURPRISE