Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Bez guzika, poplamiony i z dziurą wypaloną papierosem. Sweter Kurta Cobaina został sprzedany na aukcji za prawie 1,3 mln złotych

Dom aukcyjny zapewnia, że sweter nie był prany. Ciekawe więc, czy nadal pachnie jak Teen Spirit?
.get_the_title().

Ten sweter znają chyba wszyscy.

Frontmen zespołu Nirvana miał go na sobie podczas legendarnego występu w MTV Unplugged.

Miał on miejsce grubo ponad 2 dekady temu, kiedy na MTV jeszcze puszczano muzykę, a nie przygody towarzystwa z Warsaw, Jersey czy Geordie Shore. Zarejestrowany koncert akustyczny został wydany 25 lat temu – dokładnie 1 listopada 1994 roku – na płycie CD. Było to już po rozpadzie Nirvany, powodowanym samobójstwem Cobaina popełnionym 5 miesięcy po nagraniu MTV Unplugged.

Teraz kultowy sweter trafił na licytację domu aukcyjnego Julien’s Auctions przeprowadzoną w nowojorskim Hard Rock Cafe. Cena wywoławcza była zaporowa, bo wynosiła aż 200 tys. dolarów. Poprzedni właściciel nabył ten element garderoby również na aukcji, 4 lata wcześniej, za 137,5 tys. dolarów. Wiele osób przecierało wtedy oczy ze zdumienia i pukało się w głowę, bo szacowana wartość swetra wynosiła niespełna 60 tys. dolarów. Jak jednak widać inwestycja ta zwróciła się w bardzo krótkim czasie.

Anonimowy nabywca teraz zapłacił za ten przedmiot aż 334 tys. dolarów, czyli prawie 1,3 mln złotych.

Tym samym oliwkowy sweter po Kurcie Cobainie stał się najdroższym wylicytowanym swetrem w historii. I chyba nawet gdyby był wyszywany złotą nitką i wysadzany diamentami, jego cena przyprawiałaby o zawrót głowy.

Tymczasem mowa o nie pierwszej świeżości akrylowo-moherowym wdzianku, w którym brakuje jednego guzika, za to ma wypaloną papierosem dziurę i brązową plamkę przy kieszeni.

Jest ona niewiadomego pochodzenia, ale – jak twierdzi poprzedni właściciel – sądząc po kolorze i chropowatej fakturze przebarwienia, może być to czekolada albo np. wymiociny.

Sweter nie pachnie też jak Teen Spirit, czyli dezodorant, którego używała swojego czasu jedna z dziewczyn piosenkarza, w związku z czym podobno on również pachniał tym słodkim, dziewczęcym zapachem.

Po pierwsze – czas zrobił swoje i podobno raczej można odnieść wrażenie, że przedmiot przeleżał kilka dekad na jakimś strychu.

W czasie kiedy Kurt miał go na sobie, był już mężem Courtney Love i raczej mało prawdopodobne, żeby używała ona antyperspirantu dla nastolatek. Choć kto wie – jeśli nowy właściciel ma dobry nos, może kiedyś zdradzi światu ten sekret.

Warto jeszcze dodać, że na tej samej aukcji sprzedana została gitara Kurta.

Jak twierdzi Courtney Love – była ona jego ulubionym instrumentem. Zapłacono za nią 340 tys. dolarów, więc zaledwie o 6 tysięcy dolarów więcej niż za sweter.

Nie wiadomo czy jego ulubiony.

Czas pokaże, czy oliwkowy sweter tym razem trafił w ręce psychofana, który go zamknie w swoim sejfie na wieki, czy też za kilka lat znów trafi na aukcję. Jeśli macie ochotę uzupełnić swoją garderobą o ten właśnie element, to lepiej już zacząć zbierać kasę.

Zdjęcie główne: Frank Micelotta Archive/Getty Images via TheGuardian.com
Tekst: KD

SURPRISE