Bojkot nagrody Wysokich Obcasów. Nominowane zarzucają hipokryzję partnerowi imprezy

Dziewczyny zwróciły uwagę na działalność Kulczyk Foundation w Afryce.
.get_the_title().

Wczoraj odbyła się uroczysta gala przyznawanej od trzech lat nagrody Superbohaterki Wysokich Obcasów. Kapituła, w której zasiedli m.in. prof. Monika Płatek, Borys Lankosz oraz Dominika Kulczyk przyznała tytuł Superbohaterki 2017 polsko-izraelskiej pisarce Halinie Birenbaum. Nagrodę publiczności otrzymała Martyna Wojciechowska, Szwajcarska Organizacja Turystyczna wyróżniła również ultramaratonkę Agatę Matejczuk.

Nagroda od dłuższego czasu wzbudzała sporo kontrowersji. Partnerem honorowym hali była bowiem fundacja Kulczyków, która przekazała wygranej czek w wysokości 10 tys zł.

Fakt ten nie spodobał się wielu nominowanym, a niedawny wywiad Dominiki Kulczyk dla Wysokich Obcasów prawdopodobnie podgrzał tylko atmosferę. Nominowane zarzucają Kulczykom hipokryzję, którzy deklarując pomoc mieszkańcom Globalnego Południa, są jednocześnie zaangażowani w wydobycie ropy m.in. w strefie zmilitaryzowanej na południu Tunezji oraz w Delcie Nigru w Nigerii.

Według miejscowych i europejskich organizacji, przemysł wydobywczy w tych regionach już dawno doprowadził do wysokiego skażenia wód, wyniszczenia środowiska naturalnego, skrócenia średniej życia mieszkańców, a często nie przynosi żadnych ekonomicznych korzyści dla lokalnych społeczności. Według raportu ONZ usuwanie skutków katastrofy ekologicznej w części Delty Nigru może potrwać nawet 30 lat. Jaką dokładnie odpowiedzialność ponosi za to Kulczyk Investments? Nie wiem, ale w obliczu kontrowersji, które ostatnio zostały słusznie podniesione w związku z wywiadem Dominiki Kulczyk dla WO i filantropijną działalnością Kulczyk Foundation, na to pytanie powinniśmy znać odpowiedź. Przechodząc milcząco nad brakiem tej odpowiedzi, wyrażamy zgodę na wyjątkową hipokryzję – czytamy w oświadczeniu, jakie umieściła na swoim Facebooku pisarka Anna Cieplak.

Poza nią do bojkotu dołączyła SIKSA, Beata Siemieniako, Alicja Wysocka, Fiolka Uśmiechnięta i Ela Hołoweńko.

Tekst: AC
Zdjęcia główne: Anna Cieplak – Fotorzepa/ Darek Golik, Siksa – Marcin Kaliński, Beata Siemieniako – Radio Kolor

SURPRISE