Charli D’Amelio – jak zwykła dziewczyna stała się internetowym fenomenem?

Dni TikToka w USA są policzone. Jednak platforma zdążyła już wychować kilka gwiazd wielkiego formatu, które mają szansę zostać w mediach na dłużej. Dziś prawdziwą tiktokową królową jest Charli D’Amelio – kilkunastoletnia tancerka z Connecticut. Na czym polega jej fenomen?
.get_the_title().

TikTok to aplikacja, która w przeciągu kilku lat zgromadziła miliony użytkowników. Początkowo była jedynie miejscem do dzielenia się zabawnymi filmikami. Obecnie jest narzędziem wykorzystywanym w szeroko pojętym marketingu przez największe międzynarodowe marki.

Siła gwiazd TikToka tkwi w ich pozornej „zwykłości”. Dzięki temu użytkownicy mogą z łatwością utożsamić się ze swoimi idolami.

TikTok jest platformą społecznościową, jednak jego celem nie jest (jak na Instagramie czy Facebooku) wyszukiwanie znajomych. Aplikacja działa przede wszystkim na zasadzie discovery, czyli proponowania nowym użytkownikom kont do obserwowania. Dlatego też najistotniejszą rolę gra tu algorytm, który bazując na pewnych danych, proponuje takie a nie inne osoby. I tu przechodzimy do obecnej królowej TikToka, czyli 16-letniej Charli D’Amelio.

Charli D’Amelio w programie TV
Źródło: NBC Boston

Podejrzewać można, że tak ogromny sukces (89 mln fanów!) Charli zawdzięcza po części właśnie algorytmowi. Zarówno jej narodowość, jak i rodzaj udostępnianych treści sprzyjają statystykom. Dziewczyna zaczęła aktywnie korzystać z TikToka, kiedy jeszcze większość użytkowników wolała oglądać niż tworzyć. Charli wniosła do aplikacji nowatorską treść – krótkie i proste autorskie choreografie do popularnych utworów. Dzięki temu jej wideo zostały szybko docenione, a nowi użytkownicy mimowolnie oglądali kolejne dance routines.

Choreografie Charli łączą kreatywność i technikę z pewną powtarzalnością, dzięki czemu są osiągalne nawet dla tych, którzy na co dzień nie trenują tańca.

@dance.mashupssRENEGADE! ☺️☺️ what next? ##fyp ##foryou ##foryoupage ##dance ##renegade ##charli ##goviral♬ original sound – dance.mashupss

Technika tańca Charli D’Amelio sprawia, że proponowane ruchy wydają się osiągalne dla każdego. A nawet jeśli w trakcie nauki choreografia okaże się bardziej wymagająca, pomaga fakt, że trwa ona maksymalnie 60 sekund i można oglądać ją tak długo aż wszystkie kroki będą jasne.

Charlie jest bardzo „bezpiecznym” twórcą – można polecić ją każdemu, bez względu na miejsce zamieszkania czy wiek.

@charlidamelio♬ gang gang – luci 🖤

Tancerka-tiktokerka stała się idolem dzieci i młodzieży na miarę Paris Hilton kilkanaście lat temu. Jest jednak znacznie mniej kontrowersyjna. Dzięki temu jej konto można z powodzeniem zaproponować większości użytkowników platformy, a współprace biznesowe trafiają do szerokiej grupy odbiorców.

@charlidamelio@morpheofficial ##morphe2foryou ##morphe2 ##morphe2xcharlidixie i cant wait for you guys to see the collection!♬ original sound – charli d’amelio

Kariera TikToka w USA dobiega końca. Jednak o Charli D’Amelio na razie nie trzeba się martwić. Nastoletnia gwiazda wychodzi poza aplikację – promuje obecnie swoją książkę „Essentially Charli: The Ultimate Guide to Keeping It Real” oraz autorską linię kosmetyków.

Zdjęcie główne: variety.com
Tekst: Halina Kaczmarek

SURPRISE