Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chcesz otworzyć firmę, która przetrwa wieki? Powstała mapa najstarszych firm na świecie działających do dzisiaj

Mennica, kopalnia, bank? Okej, to mało realne biznesy. Ale może uda ci się otworzyć knajpę, którą kiedyś poprowadzi twój prawnuk?
.get_the_title().

Najdłużej działającą firmą w Europie jest austriacka restauracja St. Peter Stiftskeller. Pierwsza wzmianka na jej temat pochodzi z dokumentu z 803 roku. Lokal mieści się w klasztorze św. Piotra w Salzburgu. Niecałe milenium po otwarciu lokalu stołowała się w nim rodzina Mozarta.

Równie długowieczne mogą być bary. O ile założona w 862 roku niemiecka winiarnia Staffelter Hof to przy okazji też destylarnia, tak irlandzki Sean’s Bar otarty około 900 roku jest już zwykłym pubem.

Za najdłużej istniejący biznes na świecie uchodzi japońskie Kongō Gumi z branży budowlanej założony w VI wieku. W 2006 roku, po 1428 latach działalności pod rządami tej samej rodziny, firma została przejęta przez większe przedsiębiorstwo. Ale już na drugim miejscu w Azji znajduje się knajpa – chiński Ma Yu Ching’s Bucket Chicken House otwarty w 1153 roku.

Jak sprawy maja się u nas? Najdłużej działającą firmą w Polsce jest kopalnia soli Bochnia.

W Bochni eksploatację prowadzono od 1251 do 1990 roku. Dziś nieczynna wydobywczo kopalnia uległa sprawnemu przebranżowieniu i działa jako atrakcja turystyczna. Pośród wielu zabytków znajduje się tam czynny mechanizm napędowy wind w szybach zasilany maszyną parową – unikat na skalę europejską.

Zdjęcie główne: businessfinancing.co.uk
Tekst: jul

SURPRISE