Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chiński Nowy Rok pod znakiem bawołu. Czego możemy się spodziewać?

12 lutego rozpoczął się według kalendarza księżycowo-słonecznego Chiński Nowy Rok. Po dość ciężkim dla wielu Roku Szczura, nadchodzi Rok Bawołu, który zwiastować ma nadejście lepszych czasów.
.get_the_title().

Bawół jest drugim z dwunastu zwierząt chińskiego horoskopu. Kolejność ich występowania odpowiada kolejności, w której według legendy zwierzęta pojawiły się na przyjęciu u Jadeitowego Cesarza. Co ciekawe, bawół miał szansę dotrzeć do cesarza jako pierwszy, ale został przechytrzony przez szczura. Jako zwierzę charakteryzujące się dobrodusznością zgodził się zabrać szczura na swoim grzbiecie, a kiedy byli już prawie u celu, gryzoń zeskoczył z bawołu i stanął przed cesarzem jako pierwszy. Co oprócz dobroduszności charakteryzuje drugie zwierzę chińskiego horoskopu?

Osoby urodzone w Roku Bawołu (1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009, 2021) uważane są za wytrzymałe, uczciwe i skromne – nie zabiegają o pochwały czy bycie w centrum uwagi.

Każdy rok ma w chińskim kalendarzu przypisany również przewodzący mu element chińskiej kosmologii – ogień, wodę, drewno, metal bądź ziemię. 2021 (jak i 1961) to rok pod znakiem metalu, a Metalowy Bawół opisywany jest jako aktywny, zawsze zajęty i popularny wśród znajomych. Do znanych osób urodzonych w Roku Metalowego Bawoła należą między innymi: Diana Spencer, Barack Obama czy George Clooney.

Zdjęcie: Getty Images

W chińskiej kulturze jest to pracowity znak zodiaku. Zazwyczaj oznacza ruch, więc miejmy nadzieję, że świat będzie mniej statyczny niż w zeszłym roku i w drugiej połowie roku ruszy ponownie – opisuje bawoła i jego znaczenie w kontekście chińskiego Nowego Roku Thierry Chow, pochodzący z Hong Kongu specjalista od feng shui.

W tradycyjnej medycynie chińskiej element metalu powiązany jest natomiast z płucami. Był on również przypisany kończącemu się właśnie Rokowi Szczura, co nasuwa nawiązanie do trwającej pandemii koronawirusa.

Chociaż więc jeszcze przez jakiś czas wirus w pewnym stopniu nadal będzie nam się dawał we znaki, Chiński Nowy Rok zapowiada się bardziej aktywnie niż ostatnie 12 miesięcy.

Co ciekawe, chińska tradycja odradza podejmowania ważnych życiowych decyzji w czasie trwania roku dedykowanego naszemu znakowi zodiaku.

Zdjęcie główne: Roslan Rahman/Getty Images
Tekst: AD

SURPRISE