Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Co łączy Natalie Portman i gwiazdę „Stranger Things”? Seksualizacja dzieci – o tym rzadko się mówi

Natalie Portman podzieliła się swoim koszmarnym doświadczeniem "seksualnego terroru", który narastał po "Leonie Zawodowcu". Podobnie jak Millie Bobby Brown wcześnie zaczęto ją postrzegać jako obiekt seksualny, ale od początku chciała z tym walczyć.
.get_the_title().

W ten weekend w całych Stanach Zjednoczonych przeszedł ulicami kolejny marsz kobiet, który miał być sprzeciwem wobec polityki Trumpa. W Los Angeles była to też okazja do wygłoszenia mowy przez znane osoby i wsparcia ruchu Time’s Up, który walczy z molestowaniem w branży filmowej i pomaga jego ofiarom. Wśród przemawiających znalazła się Natalie Portman, która zaskoczyła wszystkich zgromadzonych na proteście, opowiadając, jaką krzywdę wyrządzono jej po słynnej roli w „Leonie Zawodowcu”. – Byłam bardzo podekscytowana gdy film wszedł do kin – moja praca i sztuka miały doczekać się odpowiedzi – opowiada aktorka, która już wtedy oczarowała wszystkich swoim talentem i urodą. Jednak, poza zachwytami nad jej rolą, pojawiło także się dużo reakcji, z którymi nie czuła się dobrze.

Portman mówi, że pierwszy list, który dostała od fana był fantazją na temat gwałtu napisaną przez nieznajomego mężczyznę. Innym wstrząsającym zdarzeniem był moment, w którym usłyszała w lokalnym radiu odliczanie do jej 18-tych urodzin, kiedy seks z nią byłby już legalny.

Dość wcześnie była świadoma tego, że takie postrzeganie jej osoby jest niewłaściwe – już samo pisanie przez krytyków filmowych o jej rosnących piersiach było dowodem na to, jak ją traktowano w środowisku filmowym.

Portman przyznała, że wówczas zaczęła odmawiać udziału w filmach, w których miały się pojawiać jakiekolwiek sceny pocałunków. Dodatkowo w każdym wywiadzie podkreślała, że chce być traktowana poważnie. – Gdy miałam 13 lat, przekaz całej popkultury był dla mnie dosyć jasny – czułam potrzebę zakrycia swojego ciała i ograniczenia ekspresji w taki sposób, aby wysyłać wiadomość, że chce być osobą zasługującą na szacunek i bezpieczeństwo – opowiadała przed zgromadzonymi aktorka. Dodała, że przez to zaczęła być odbierana jako konserwatywna i pruderyjna, ale tylko w ten sposób mogła liczyć na inne traktowanie. – Stwórzmy świat, w którym będę mogła nosić co chcę, mówić co chcę, być kim chcę i wyrażać moje marzenia w jakikolwiek sposób. To byłby świat, w którym kobiece pragnienia i seksualność mogłyby wyrażać się w pełni i spełniać się – powiedziała Portman.

Millie Bobby Brown

Millie Bobby Brown

Przypadek postrzegania dziecięcych gwiazd kina jak obiektów seksualnych nie dotyczy tylko Natalie Portman. Podobna historia spotka właśnie Millie Bobby Brown – gwiazdę serialu „Stranger Things”. Ta 13-letnia aktorka znalazła się w zeszłym roku na liście „najbardziej seksownych gwiazd telewizji”, którą przygotował W Magazine. Nie trzeba chyba dodawać, jakie kontrowersje wzbudziła w mediach taka nominacja – szczególnie w dobie afer o wykorzystywaniu seksualnym w Hollywood.

Tekst: AR

SURPRISE