Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Co mówią kury? Naukowcy skorzystali z AI, by się tego dowiedzieć

Kura jest głodna, zaniepokojona, a może podekscytowana? Naukowcy opracowali system AI, który określi to na podstawie jej gdakania.
.get_the_title().

Grupa naukowców, na czele której stał David Cheok z Uniwersytetu Tokijskiego, postanowiła sprawdzić, co oznacza gdakanie kur. W tym celu wykorzystali opracowany przez siebie system sztucznej inteligencji, który nazwali Deep Emotional Analysis Learning (DEAL), dostosowujący się do zmian wzorców wokalnych ptaków.

Okazało się, że był on w stanie identyfikować różne stany emocjonalne kur, w tym głód, strach, złość, zadowolenie, ekscytację czy niepokój.

’Nasza metodologia wykorzystuje najnowocześniejszą technikę sztucznej inteligencji, którą nazywamy uczeniem się głębokiej analizy emocji (DEAL). Jest to wysoce matematyczne i innowacyjne podejście, które pozwala na zróżnicowane zrozumienie stanów emocjonalnych na podstawie danych słuchowych’ – napisali naukowcy.

fot. Ben Moreland/unsplash

Naukowcy przetestowali swój system AI na 80 kurach. Współpracowali również z zespołem psychologów zajmujących się zwierzętami i z weterynarzami.

System był w stanie osiągnąć niezwykle wysoką dokładność w identyfikowaniu stanów emocjonalnych kur, co oznacza, że model nauczył się wychwytywania znaczących wzorców ich gdakania.

Jeśli wiemy, co czują zwierzęta, możemy zaprojektować dla nich znacznie lepszy świat – tłumaczy Cheok. Niemniej naukowcy zdają sobie sprawę z tego, że mimo niezwykłej precyzji, którą osiąga system DEAL, wyniki mogą różnić się w zależności od rasy kur, a do tego dochodzą jeszcze złożone komunikaty, które wysyłane są za pomocą mowy ciała.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: James Wainscoat/Unsplash

SURPRISE