Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Coraz więcej osób ma problem z odróżnieniem lewej i prawej strony. Dlaczego?

Pozornie dziecinny błąd dotyczy zaskakującej liczby dorosłych osób. Naukowcy zaczynają dopiero badać, czym jest to spowodowane.
.get_the_title().

Według najnowszych badań 1 na 6 osób ma trudności z rozróżnieniem lewej i prawej strony. Dotyczy to nawet tych, którzy sądzą, że nie mają z tym problemu – to dlatego, że wpływają na nich bodźce zewnętrzne, jak hałas czy niespodziewane pytania, które utrudniają odpowiednie określenie strony.

Nikt nie ma trudności z rozróżnieniem, że coś jest z przodu czy z tyłu lub z góry i dołu – mówi Ineke Van der Ham, profesor neuropsychologii na Uniwersytecie w Leiden w Holandii. – Odróżnianie lewej od prawej jest jednak trudniejsze, a powoduje to odwrócona symetria.

Rozróżnienie lewo-prawo jest w rzeczywistości dość złożonym procesem, wymagającym zapamiętywania, przetwarzania wizualnego i przestrzennego oraz rotacji umysłowej.

Co ciekawe, naukowcy dopiero zaczynają docierać do sedna tego, co dokładnie dzieje się w naszych mózgach, kiedy rozróżniamy strony oraz dlaczego niektórym ludziom sprawia to taką trudność.

Badania opublikowane przez profesor Van der Ham i jej współpracowników w 2020 roku wykazały, że około 15 proc. osób uważa, że ma problemy z identyfikacją lewej i prawej strony. Prawie połowa z 400 uczestników badania stwierdziła, że używa strategii związanej z preferowaną ręką, aby poprawnie zidentyfikować strony.

Lewa ręka /Maayan Nemano, unsplash.com
fot. Maayan Nemano, unsplash.com

Preferencja ta dotyczy asymetryczności ciała. Jeżeli dana osoba posiada silniejsze preferencje danej ręki, którą na przykład pisze, tym łatwiej jest jej rozróżnić strony. Ineke Van der Ham przyjmuje jednak jeszcze jeden aspekt wpływający na identyfikację lewo-prawo.

Profesor sugeruje, że odróżnianie stron może dotyczyć zdolności rozpoznania przestrzennego, które nabywamy w dzieciństwie.

Jeśli pozwalasz dziecku przejść kilka metrów samemu, by było odpowiedzialne za znalezienie odpowiedniej drogi, to w przyszłości stanie się ono lepszym nawigatorem – mówi Van der Ham.

Naukowcy są jednak dopiero na początku drogi do odkrycia prawdy na temat problemów z rozróżnianiem lewej strony od prawej. Na ostateczną odpowiedź będziemy musieli jeszcze poczekać.

Zdjęcie główne: Luis Quintero/Unsplash.com
Tekst: OP

SURPRISE