Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czujesz zmęczenie po tygodniu pracy? Sprawdź, gdzie wg badań najłatwiej się zrelaksujesz

Plaża to, według naukowców, idealne miejsce, aby efektywnie walczyć ze stresem.
.get_the_title().

Mieszkanie na wybrzeżu lub spędzanie wakacji na plaży to nie tylko piękna opalenizna – jak wskazują wyniki licznych badań, bliskość morza czy oceanu ma też zbawienny wpływ na ludzki umysł i kondycję psychiczną. Plaża, według naukowców, to świetnie miejsce, w którym można efektywnie walczyć ze stresem.

Według profesora Orfeu Buxtona z Pennsylvania State University, powtarzający się odgłos fal uderzających o brzeg ułatwia wielu osobom osiągnięcie stanu medytacji, co pozwala wzmocnić umysł i poprawić jego kondycję.

Z kolei eksperci zajmujący się psychologią kolorów, czyli dziedziną nauki badającą wpływ różnych barw na stan psychiczny i emocjonalny ludzi, dowodzą, że kolor niebieski, kojarzony z barwą morza czy oceanu, uspokaja i relaksuje. Richard Shuster, psycholog kliniczny, podkreśla natomiast, że wpatrywanie się w rozciągający się po horyzont ocean zmienia częstotliwość fal mózgowych i wprowadza umysł w lekki stan medytacji.

Źródło: SpaDreams

Powietrze w regionach nadmorskich jest bogatsze w jony ujemne, które także mają pozytywny wpływ na ludzką psychikę, działając jako naturalny antydepresant. Z kolei chodzenie boso po piasku na plaży w różnorodny sposób stymuluje nasze ciała i umysły – stopy mają bogatą sieć nerwów i receptorów, która jest połączona z organami wewnętrznymi. Są także w stanie absorbować jony ujemne z piasku w taki sam sposób, jak nasze płuca wchłaniają te znajdujące się w morskim powietrzu.

Może przeprowadzka na wybrzeże to zbyt radykalny krok na drodze do lepszego samopoczucia. Następne wakacje warto jednak zaplanować gdzieś nad morzem.

Źródło: INC.com

SURPRISE