Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy cechy osobowości wpływają na długowieczność?

Pytani o sekret długowieczności stulatkowie coraz częściej powołują się na swoje pozytywne nastawienie do życia.
.get_the_title().

Według Davida Watsona, byłego profesora psychologii na Uniwersytecie Notre Dame, związek między naszą osobowością a starzeniem się jest bardziej złożony. Naukowiec twierdzi, że rola pozytywnego myślenia jest mocno przeceniana, a na długowieczność wpływają zupełnie inne cechy.

Analizując osobowość, profesor Watson przyjrzał się modelowi tzw. Wielkiej Piątki.

To teoria, która sugeruje, że cechy większości z nas można podzielić na pięć kategorii: otwartość, sumienność, ekstrawersję, ugodowość i neurotyczność. Według naukowca najbardziej powiązana z długowiecznością jest organizacja oraz dyscyplina, które wchodzą w skład cech sumienności.

Ludzie sumienni nie robią głupich rzeczy, dzięki czemu rzadziej ulegają wypadkom i są zdrowsi – komentuje Watson. – Potrafią zachować umiar w piciu alkoholu oraz jedzą bardziej zbilansowane posiłki.

seniorzy /Pixabay, pexels.com
fot. Pixabay/pexels.com

Profesor radzi więc, by w miarę możliwości starać się zwiększać swoją sumienność. – Istnieją nawet warsztaty sumienności, których celem jest poprawa zdolności danej osoby do samoregulacji – dodaje.

Pewną rolę w przypadku długowieczności odgrywa także ugodowość i radzenie sobie ze stresem.

Osoby zdrowe psychicznie, które potrafią pokonać trudności, przywracając równowagę emocjonalną, szybciej wracają także do zdrowia fizycznego – podsumowuje Watson.

SURPRISE