Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czym jest enneagram – viralowy test osobowości?

Pochodzenie tego popularnego testu osobowości do dziś nie jest jasne.
.get_the_title().

W latach 70. XX wieku enneagram został spopularyzowany w Stanach Zjednoczonych przez boliwijskiego filozofa Oscara Ichazo i do dziś cieszy się gigantycznym zainteresowaniem. Ludzie uznają wynik tego testu za obiektywną ocenę ich charakteru i chętnie go wypełniają, by dowiedzieć się czegoś nowego o samych sobie.

Fani enneagramu twierdzą, że sięga on w zakamarki naszej osobowości głębiej, niż inne tego typu testy.

Enneagram składa się z maksymalnie 100 pytań. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie z nich respondent zostaje przypisany do konkretnego typu osobowości: może byc Perfekcjonistą, Pomocnikiem, Zdobywcą, Indywidualistą, Obserwatorem, Lojalistą, Entuzjastą, Wojownikiem lub Mediatorem. Wynik otrzymuje się wraz ze szczegółowym opisem typu, który został nam przydzielony.

Reklama darmowych testów osobowości /Randy Laybourne, unsplash.com
fot. Randy Laybourne/unsplash.com

Ale boliwijski filozof nie wynalazł tego testu.

Część źródeł twierdzi, że enneagram wywodzi się z połączenia greckich, islamskich i żydowskich nauk.

To jeden z bardziej tajemniczych testów — mówi David Watson, profesor psychologii na Uniwersytecie Notre Dame. — Nie wiemy, na podstawie czego powstały jego typy osobowości.

Popularność testu wciąż rośnie. Aktualnie hasztag #enneagram na TikToku przekracza 370 milionów wyświetleń. Co ciekawe, coraz więcej korporacji zatrudnia znawców enneagramu. Pracując w działach HR, uczą innych współpracy na podstawie znajomości ich typów osobowości.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/Pexels.com
Tekst: OP

SURPRISE