Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dlaczego przedstawiciele wielu gatunków ssaków tworzą związki homoseksualne?

Zachowania seksualne osobników tej samej płci zaobserwowano u ponad 1,5 tys. gatunków zwierząt, od pingwinów, przez delfiny i jeżowce, po chrząszcze skarabeuszowe.
.get_the_title().

W związku z powszechnym zjawiskiem, jakim są zachowania seksualne osobników tej samej płci u wielu gatunków zwierząt, warto zadać sobie pytanie: dlaczego tak się dzieje? Jak to się ma do teorii ewolucji Darwina, skoro takie związki w królestwie zwierząt nie sprzyjają reprodukcji?

Niektórzy badacze sugerują, że homoseksualizm wśród zwierząt występuje od zawsze. Jednak autorzy opublikowanego w tym tygodniu badania sugerują, że zachowania seksualne osobników tej samej płci pojawiły się u ssaków, gdy zaczęły one żyć w grupach społecznych. Naukowcy wyjaśniają, że chociaż związki homoseksualne między ssakami nie dają potomstwa, mogą oferować inne korzyści ewolucyjne, takie jak łagodzenie konfliktów. Dr José Gómez, biolog ewolucyjny i autor nowego badania, powiedział w rozmowie z The New York Timesem, że to może przyczynić się do nawiązania i utrzymania pozytywnych relacji społecznych.

Naukowcy przebadali 6 649 gatunków ssaków. U 261 osobniki tej samej płci wykazywały zachowania seksualne.

Przez zachowania seksualne naukowcy rozumieli wszystko: od zalotów, przez kopulację, po tworzenie długotrwałych więzi. Następnie badacze analizowali, dlaczego do tych zachowań w ogóle dochodzi. Badając drzewo filogenetyczne (przedstawiające ewolucyjne zależności pomiędzy sekwencjami lub gatunkami organizmów), odkryli, że ‘gatunki homoseksualne’ były rozproszone. Sugeruje to, że do zachowań seksualnych wśród osobników tej samej płci dochodziło niezależnie u każdego gatunku.

Unsplash.com

Kiedy dr Gómez i jego współpracownicy szukali wspólnych cech między tymi gatunkami, zdali sobie sprawę, że większość z nich to gatunki społeczne, a nie samotne.

Chociaż gatunki społeczne mają lepszą ochronę przed drapieżnikami, prawdopodobnie tworzą również grupy hierarchiczne, w których zwierzęta bardziej dominujące atakują te o słabszej pozycji w grupie. Tego rodzaju konflikty mogą powodować podziały, czyli tak naprawdę problemy dla wszystkich. Naukowcy zasugerowali, że zachowania seksualne osobników tej samej płci mogą być jednym ze sposobów, w jaki ssaki mogą minimalizować konflikty w niestabilnych grupach, umożliwiając tworzenie więzi i zawiązywanie sojuszy.

Tekst: MZ

SURPRISE