Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dlaczego psy przekrzywiają głowy, kiedy nas słuchają?

Dotychczas naukowcy raczej nie zajmowali się tym tematem.
.get_the_title().

Z pewnością zdarzyło wam się, że mówiliście do psa, a zwierzak przekrzywiał głowę na jedną stronę – całkiem jakby uważnie was słuchał. To popularne i niezwykle urocze zachowanie czworonogów zafrapowało badaczy, którzy postanowili dowiedzieć się, dlaczego nasi pupile tak robią.

Wyniki badań naukowców z budapesztańskiego Uniwersytetu Loránda Eötvösa zostały niedawno opublikowane w periodyku 'Animal Cognition’.

Badacze wzięli pod lupę 40 psów rasy border collie. Na początek psy przez trzy miesiące uczone były rozpoznawania nazw konkretnych zabawek. Ich zdolności w tej dziedzinie były różne: choć 7 badanych psów zapamiętało aż kilkanaście nazw, część nie była w stanie zapamiętać więcej niż jednej. Eksperyment polegał na poproszeniu zwierząt o przyniesienie z pokoju obok konkretnej zabawki. Tak więc musiały one rozpoznać nazwę, przywołać ją w pamięci, a potem wykonać polecenie.

fot. Tadeusz Lakota / źródło: unsplash

Spodziewaliśmy się, że jeśli pochylanie głowy jest związane z przetwarzaniem znaczących lub istotnych bodźców słuchowych, psy, które uczą się nazw przedmiotów, będą częściej przechylać głowę po usłyszeniu nazwy zabawki niż typowe psy – tłumaczą naukowcy.

I faktycznie tak się stało: okazało się, że psy, które były w stanie zapamiętać więcej nazw, częściej przekrzywiały głowę, słuchając poleceń.

Robiły tak w aż 43 proc. przypadków, podczas gdy mniej uzdolnione psy – tylko w 2 proc. Przekrzywianie głowy nie miało jednak związku z tym, czy polecenie zostanie prawidłowo wykonane. Nie wiązało się też z tym, po której stronie stał opiekun psa – prawdopodobnie jest to więc cecha wrodzona, jak prawo- i leworęczność.

Naukowcy podkreślają, że w przeszłości nie było wielu badań nad tym, dlaczego psy przechylają głowy – sugerowano, że może to mieć związek z wspomaganiem słuchu, albo że pomaga zwierzętom w patrzeniu przez pysk. Skoro jednak w przypadku badanych zwierząt częściej przechylały głowę bardziej uzdolnione, nie wygląda na to, że robiły to, by lepiej słyszeć. Badacze sądzą więc, że psy robią tak, by się skupić lub sobie coś przypomnieć – w końcu my też wykonujemy niekiedy nieświadomie pewne gesty, gdy szukamy czegoś w pamięci. Niemniej aby potwierdzić tę hipotezę, potrzebne są dalsze badania – choćby takie, które wezmą pod uwagę psy innych ras.

Tekst: NS

SURPRISE