Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 powodów, dla których DOLNE MIASTO Gdańsk jest idealne do życia

Nie zdziwimy się jeżeli po przeczytaniu tego tekstu serio zdecydujecie się tam zamieszkać. Dolne Miasto to nowe „miasto w mieście”… dla freaków.
.get_the_title().

Dolne Miasto Gdańsk z reguły traktowane jest jako dzielnica, w której nie można czuć się bezpiecznie. BZDURA! Wystarczy przybić piątkę z sąsiadami i przestać reagować na „sąsiadeczko, a można 2 złote na piweczko?”. Dzięki kulturalnym przedsięwzięciom i rewitalizacji to miejsce może stać się rajem na ziemi dla freaków. Przedstawiamy wam 5 powodów, dla których warto zamieszkać na Dolnym Mieście.

1. JEST GDZIE ZJEŚĆ

Mieszkając na Dolnym Mieście musisz kochać bajgle, a w szczególności te z RZECZ JASNA. Rzecz Jasna mieści się w XIX wiecznej Królewskiej Fabryce Karabinów, wnętrze jest estetycznie surowe, a w środku można spotkać, znanego już chyba wszystkim, rudego kota. Dodatkowo oprócz dobrej muzyki, jedzenia, piwa można tam kupić rzeczy od lokalnych marek.

ŹRÓDŁO: RZECZ JASNA PITU PITU

W sezonie letnim na terenie KFK działa PODWÓRKO, czyli weekendowy nocny targ. Trwa on trzy dni, a raczej noce, podczas których można skosztować potrawy z całego świata, potańczyć do Dj-set’ów, czy zobaczyć wystawy lokalnych artystów.

ŹRÓDŁO: PODWÓRKO FACEBOOK

2. SZTUKA? OBECNA!

Dolne Miasto Gdańsk to dzielnica, w której sztuka jest obecna cały czas i wszędzie, bo nawet na ulicy. Przy ulicy Jaskółczej 1 mieści się Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. W CSW Łaźnia organizowane są wystawy, wykłady, koncerty, pokazy filmowe. Pod dolnomiejskim wiaduktem można zobaczyć zakleszczonego tira (autorzy: Daniel Milohnic i Lex Rijkers), który stał się efektem projektu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańsk.

ŹRÓDŁO: LAZNIA.PL

KOLONIA ARTYSTÓW to kolejne miejsce, w którym możemy zaczerpnąć dużo artystycznej inspiracji. W KA mieszczą się pracownie artystyczne, które możemy cyklicznie podglądać w ramach wydarzenia „Otwarte Pracownie Artystyczne”. A dodatkowo organizowane są tam wystawy, warsztaty dla mieszkańców DM, spotkania z tańcem, zajęcia z malarstwa.

ŹRÓDŁO: KOLONIA ARTYSTÓW DOLNE MIASTO FACEBOOK
ŹRÓDŁO: KOLONIA ARTYSTÓW DOLNE MIASTO FACEBOOK
ŹRÓDŁO: KOLONIA ARTYSTÓW DOLNE MIASTO FACEBOOK

3. AKTYWNI MIESZKAŃCY

Nie masz własnego podwórka, a masz ochotę zorganizować piknik dla sąsiadów? To idź do INKUBATORA SĄSIEDZKIEJ ENERGII! Inkubator to miejsce, w którym pracują gdańscy animatorzy społeczności lokalnych. Jesteś kreatywnym lokalsem? To koniecznie zapukaj do ich drzwi (latem zawsze są szeroko otwarte), bo przyjmują wszystkich z otwartymi ramionami. Są perfekcyjni w rozwiązywaniu problemów. W ISE odbywają się bezpłatne konsultacje prawnicze, terapie, warsztaty dla rodzin. To oni aktywizują mieszkańców dzielnicy Dolne Miasto Gdańsk!

ŹRÓDŁO: ISE FACEBOOK
ŹRÓDŁO: ISE FACEBOOK

4. FESTIWALE

Przestrzeń DM ma w sobie potencjał, którą artyści słusznie wykorzystują. Co sezon odbywają się tu różne edycje letnich festiwali, np. FETA (festiwal teatrów ulicznych i plenerowych) albo Corners (międzynarodowy projekt artystyczno-badawczy).

ŹRÓDŁO: FEAT FACEBOOK
ŹRÓDŁO: FETA FACEBOOK

5. „Zielone Płuca Gdańska”

7 minut piechotą na Stare Miasto, 19 minut tramwajem do plaży, a za domem Opływ Motławy i bastiony, czyli idealne miejsca do regeneracji. Nowe projekty rewitalizacyjne przyczynią się powstania altanek, punktów do grillowania i poprawy ścieżki rowerowej. Jak odpoczywać, to tylko tam!

Tekst: AN

SURPRISE