Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dom, w którym urodził się Adolf Hitler, zostanie przekształcony w komendę policji, żeby przestali tam się zbierać neonaziści

Władze austriackiego miasteczka uznały, że ta historyczna „atrakcja turystyczna” musi zniknąć.
.get_the_title().

Miejsca, w których urodzili się, dorastali, czy mieszkali – nawet przez chwilę – sławni ludzie zawsze budzą zainteresowanie. Jeśli taki dom znajdowałby się w naszej dzielnicy, to z dużym prawdopodobieństwem informowalibyśmy o tym naszych znajomych, gdybyśmy go wspólnie mijali. I to niezależnie od tego, czy jesteśmy jakimiś szczególnymi fanami słynnego rezydenta czy nie.

Inaczej sprawa ma się w przypadku naszych idoli – osób, które lubimy czy podziwiamy. Żeby poznać kawałek ich historii, jesteśmy w stanie przemierzyć dalekie odległości.

Świadczy o tym popularność chociażby znajdującego się w Missisipi domu z lat dzieciństwa Elvisa Presleya, obok którego funkcjonuje muzeum, a nawet mała kapliczka. Jednym z najpopularniejszych adresów w Londynie jest 221b Baker Street, gdzie w latach 1881-1904 urzędował powieściowy Sherlock Holmes. Tymczasem w Braunau am Inn znajduje się dom, w którym urodził się Adolf Hitler. Władze miasta nie tylko nie są szczególnie z tego faktu dumne, ale wręcz zamierzają przemienić go w komendę policji.

dom w którym urodził się Hitler
Wiki 4.0/Thomas Ledl

W Braunau am Inn Hitler spędził pierwsze miesiące swojego życia, ciężko więc mówić o jakiejś bogatej historii, która mogłaby się z tym miejscem wiązać. Zwolennicy kanclerza III Rzeszy pielgrzymują jednak do tego miejsca ochoczo. Na problematyczność tej sytuacji zwracały uwagę zarówno władze lokalne, jak te najwyższego szczebla. Dom stanowił jednak przez prawie 100 lat własność rodziny Pommerów.

Dopiero w 2019 roku zakończył się proces sądowy, w wyniku którego niechlubne miejsce stało się własnością państwa. Poprzedni właściciele otrzymają rekompensatę w wysokości ok. 812 tys. euro.

Picture Alliance/DPA/M. Roder

Równolegle Wolfgang Peschorn, minister spraw wewnętrznych Austrii, poinformował, że do budynku przeniesie się kierownictwo i inspektorat lokalnej policji.

Priorytetem było bowiem nadanie mu takiej nowej funkcji, która sprawi, że definitywnie przestanie się on kojarzyć z narodowym socjalizmem.

To nowy etap mierzenia się z historią i brania za nią odpowiedzialności – komentował minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer. – Dom, w którym urodził się Hitler, stanie się antytezą wszystkich jego poglądów i działań. Będzie ostoją demokracji, miejscem, w którym broni się ludzkich praw i które pozwala patrzeć w przyszłość z poczuciem spokoju o wolność i pokój.

Marten Architekten

Nowy projekt budynku został wyłoniony w ramach konkursu, w którym mogły brać udział biura architektoniczne z całego świata. Zgłosiło się 11 chętnych. Ostatecznie wygrała austriacka firma Marte Marte. Prace renowacyjne mają trwać do 2023 roku i kosztować ok. 5 milionów euro.

Źródło zdjęcia głównego: Marte Arcitekten
Tekst: KD

SURPRISE