Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Domy mieszczące się na ulicach nazwanych na cześć amerykańskich konfederatów są tańsze

Sprzedaż nieruchomości na takich ulicach zajmuje także więcej czasu.
.get_the_title().

Nie od dziś wiadomo, że adres ma znaczenie. Mieszkania w niektórych dzielnicach są droższe, a w innych – zwłaszcza tych cieszących się złą sławą – znacznie tańsze. Okazuje się jednak, że liczy się też to, na jakiej ulicy mieści się budynek. A konkretnie: jaka jest jej nazwa. Tak jest przynajmniej w Stanach Zjednoczonych, gdzie – jak zauważyła grupa naukowców – za domy na ulicach nazwanych na cześć konfederatów płaci się mniej. W USA jest około 1,4 tys. ulic nazwanych na cześć słynnych konfedaratów: Jeffersona Davisa, Roberta E. Lee czy Thomasa 'Stonewalla’ Jacksona. Jednak takie upamiętnienie dowódców rasistowskiego Południa ma swą cenę – i to dosłownie.

Domy mieszczące się na takich ulicach sprzedawane są za około 3 proc. mniej niż domy, w których adresie nie ma konfederatów – przykładowo w przypadku domu za 240 tys. dolarów jest to aż 7 tys.

Dotyczy to oczywiście nieruchomości leżących w tym samym regionie, nieopodal siebie, w podobnym standardzie, stanie, wielkości i wieku.

fot. Joe Raedle/Getty Images

Naukowcy przeanalizowali dane z 35 stanów dotyczące ulic nazwanych na cześć wyżej wymienionych postaci, a także Konfederacji i Dixie (potoczna nazwa południa USA, ale także rasistowska piosenka będąca nieformalnym hymnem Konfederacji). Większość z nich mieści się na południu, w byłych stanach Konfederacji, ale pojawiają się one też w Kalifornii, Massachusetts i innych miejscach. Korzystając z bazy ATTOM, która zbiera dane dotyczące własności prywatnej, zbadali prawie 6 tys. sprzedaży na ponad 1,4 tys. ulic w latach 2001-2020.

Naukowcy doszli też do wniosku, że sprzedaż domów na ulicach nawiązujących do Konfederacji zajmuje również więcej czasu.

T. Clifton Green, profesor finansów na Emory University i główny autor badania, sądzi, że w dyskusji na temat zmiany nazw ulic powinno się więc wziąć pod uwagę także czynnik ekonomiczny. Niemniej należy podkreślić, że wyniki badania różnią się w zależności od miejsca. W stanach na południu kraju, wchodzących w skład dawnej Konfederacji, mieszkania takie nie zawsze są tańsze – co więcej, czasem mogą być wręcz odrobinę droższe. Jednak regułą jest to, że poza Południem obowiązuje 'konfederacka obniżka’.

Tekst: NS

SURPRISE